Výlety

Jedeme na dovolenou na motorce

Jezdíte rádi na motorce? A chtěli byste někam vyrazit i na více dnů? Pokud nemáte zkušenosti s delším cestováním, jistě vám přijde vhod několik rad a tipů, jak si cestování s motorkou co nejvíce užít. A aby se už ze samotné cesty nestala noční můra, je potřeba dodržet několik základních věcí.

 

Na čem vyrazit

 

V podstatě je možné vyrazit na jakékoliv motorce, nicméně ne vždy bude cesta s naloženou motorkou příjemná a pohodlná. Pro výlety na delší dobu a větší vzdálenosti jsou vhodná především cestovní endura.

 

Nejpohodlnější na dlouhé cesty jsou cestovní endura.

Příprava motorky

 

Nejdůležitější věcí před odjezdem na dovolenou je samotná příprava stroje. Tu není radno podcenit, přece jen si asi většina z nás chce užít dovolenou a ve zdraví se vrátit domů. Proto doplňte provozní kapaliny a prohlédněte celou motorku, zdali někde něco nechybí, nekape či nepotřebuje dotáhnout. Ceny servisů v zahraničí jsou velmi často mnohem vyšší než v České republice.

 

Je vhodné mít na motorce i kvalitní obutí. Dobrou volbou jsou například pneumatiky Continental, jejichž výrobce má s výrobou moto pneumatik dlouholeté zkušenosti. Jsou to totiž právě pneumatiky, které musí čelit nástrahám mnohdy ne moc kvalitních silnic a cest.

 

Jak si zabalit

 

Zabalit si věci na krátkou cestu není žádná velká věda. Těch pár věcí se vám vejde v podstatě kamkoliv. Pokud ale máte v plánu delší cestu, už je potřeba zvážit, co budete potřebovat a bez čeho se obejdete. Protože je prostor na motorce velmi omezený, při balení se zamyslete nad tím, zda opravdu vše, co jste si nachystali, využijete.

 

Je dobré si po nějakém čase projít vše znovu a možná přijdete na to, že to zvládnete i bez patnácti triček a tří párů bot. Drogerii nakupte v malých cestovních baleních, případně si obstarejte malé lahvičky do 100 ml a do nich si vše potřebné odlijte. Při balení využijte i zdánlivě nevyužitelné prostory, jako jsou třeba boty či prázdný ešus.

 

Co vzít s sebou

 

Určitě nezapomeňte na motolékárničku a další povinnou výbavu. Vhodné je s sebou vzít i rezervní spojku řetězu, lepení na gumy, případně sadu na opravu defektů, náhradní pojistky či stahovací pásky. Vždy si tyto důležité věci balte jako první a nechte si je někde po ruce pro případ nečekané události.

 

Nezapomeňte zkontrolovat pneumatiky, na cestách číhá mnoho nástrah.

Kam to všechno dát

 

Je důležité rozmístit kufry a batohy tak, abyste měli náklad rozložený rovnoměrně na obě strany. Není nic horšího, než když se musíte celou cestu soustředit na to, abyste motorku udrželi v rovnováze. Proto těžké věci dávejte na dno kufru, lehké věci jako karimatka, spacák či oblečení patří nahoru. Kufry dejte co nejblíže k těžišti motorky.

 

Pokud dodržíte těchto pár rad, příprava na příští dovolenou bude úplná hračka. Sepište si seznam věcí a budete tak mít dokonalý přehled o tom, co je nutné brát s sebou a co může zůstat doma. Další cesta tak už bude bez stresu a zbytečného zdržování před odjezdem.

 

Zdroje foto: Flickr.com, Pixabay.com

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *