Bechyně

Bechyně

V hlubokých lesích a v malebné krajině leží na soutoku řeky Lužnice a malé říčky Smutné leží jihočeské město Bechyně. Město nedaleko od Tábora bylo založeno roku 1323 JanemLucemburským. Nejvýznamnějšími vlastníky Bechyně byli však Šternberkové, jejichž náhrobní kameny jsou umístěny v místním klášterním kostele.

Nevelká Bechyně se proslavila především lázeňstvím a výrobou keramiky. Kolem krásného města Bechyně turisté naleznou velmi dobře značené trasy jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Nejnavštěvovanější je úchvatné údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopuje řeku a vytváří tak velmi romantickou atmosféru. Místa kolem řeky lákají k posezení nejen návštěvníky a místní, ale i rybáře, kteří si tento revír nemohou vynachválit.

Bechyně vlastní také jedno prvenství. Roku 1903 vyjela poprvé na trať Tábor – Bechyně elektrická vlaková souprava. Vznikla tak tehdy první elektrifikovaná železnice v bývalém Rakousko – Uhersku. Roku 1928 byl přes řeku Lužnici postaven ve výšce 50-ti metrů železobetonový most nazývaný „Bechyňská duha“.

DSC02984
mel723 / Foter

Zabrousíme-li do historie Bechyně, rozhodně bychom měli zmínit zdejší památky. Hlavní dominantou bechyňského náměstí s mnoha historickými domy je děkanský kostel sv. Matěje. Jeho vznik se datuje na přelom 13. – 14. století a dnešní podobu získal po přestavbě v roce 1740. Dominantou náměstí se kostel stává proto, že vlastní výrazně vysokou a nepřehlédnutelnou věž.

Za zmínku stojí i bechyňský zámek. Z původních základů hradu ze 13. století, který stál v jižní části skalnatého ostrohu, se dodnes nezachovaly skoro žádné pozůstatky. Zámek je veřejně přístupná a prohlídková expozice poukazuje hlavně na historicky nejvýznamnějšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka. V bývalé zámecké místnosti na uskladňování zrní je umístěno muzeum Vladimíra Preclíka a v bývalém zámeckém pivovaru je k vidění expozice keramiky Alšovy jihočeské galerie.

Bechyně vlastní i Hasičské muzeum, které je umístěno v budově na náměstí T.G. Masaryka. Unikátní sbírka staré hasičské techniky sem byla přestěhována roku 2001 z židovské synagogy. V roce 2006 bylo slavnostně otevřeno také Muzeum turistiky. V Bechyni se pořádají přes rok různé akce, a proto můžete svou návštěvu spojit i s kulturním nebo sportovním zážitkem.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *