Rady na cesty

Chystáte se na svou první velkou cestu? Takto si ji užijete naplno

Cestování je dostupnější než kdykoliv předtím. Po Evropě se dá cestovat víceméně bez omezení a ani zbytek světa už nepůsobí tak hrozivě, jak před, řekněme, deseti lety. Stále více lidí nabírá odvahu vystoupit z komfortní zóny a zkouší cestovat jinak, bez cestovních kanceláří nebo předem organizovaných zájezdů. Mnozí takto procestovali dokonce několik kontinentů, ale stále se najdou tací, kteří z různých příčin svůj cestovatelský debut ještě neabsolvovali. Jak si svou první velkou cestu do zahraničí užít co nejvíce?

Backpackování, po našem batůžkaření, není tak pohodlné, jako když si objednáte zájezd v cestovní kanceláři, kde vše od letenky přes cestovní pojištění až po ubytování, stravu a program někdo zařídí za vás. Ale právě v tom tkví jeho kouzlo. Vše je jen na vás a možnosti jsou najednou nekonečné. Můžete se vybrat, kam chcete, omezuje vás jen vaše odvaha a fantazie. Jak z takového cestování vytěžit co nejvíce?

Sbalte se přiměřeně

Prostorově největší položku ve vašem batohu bude tvořit oblečení. Je to logické, v něčem chodit musíte. Netřeba to ale přehánět. Vycestování na tři měsíce neznamená, že musíte mít sbaleného třikrát více oblečení, než když odjíždíte na měsíc. Taková úměra zde neexistuje. Vezměte si jen pár kusů od každého typu oblečení. Na cestách určitě budete mít příležitost si nošené věci vyprat. Čím úsporněji se sbalíte, tím lépe se vám bude cestovat. Netřeba ignorovat fakt, že při backpackování člověk s batohem na zádech stráví poměrně dlouhou dobu. Nekažte si tyto chvíle zbytečně přeplněným a neekonomicky zabaleným batohem.

Náš tip: Ráda šijete? Sehnat kvalitní materiál je někdy těžké. V obchodě www.snovelatky.cz je v nabídce jak teplákovina metráž a teplákovina s potiskem. Snadno si tak na cesty ušijete nové oblečení.

Nebojte se cestovat naslepo

Jakýsi přirozený instinkt nás nutí si cestu plánovat už dopředu, rezervovat si ubytování a nic nenechat náhodě. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale další možností, která zní mnohem dobrodružnější, je cestovat naslepo. Vybírat si destinaci jen podle toho, kam jede vlak, kam jede auto, které vám při stopování zastavilo, nebo kam vám doporučovali jít domácí. Nebojte se, v drtivé většině najdete ubytování i přímo na místě. Budete se tak moci rozhodnout, zda tam zůstanete, nebo popojdete ještě dále. Dobrá je i kombinace – můžete si najít nějaké vhodné ubytování na internetu, ale nic nerezervovat ani neplatit. Po příjezdu do daného města se zorientujete a rozhodnete se, co dál.

Nechoďte na místa, která jsou dostupné i doma

Přišli jste objevovat cizí zemi, kulturu, kuchyni, lidi nebo zvyky. Každé zastavení se v McDonald′s znamená ztracenou příležitost vyzkoušet něco domácího, něco, co doma nenajdete, a kvůli čemu jste se vlastně vůbec vydali na cestu. Obvykle cestujete jen na omezenou dobu. Je jedno, jestli je to týden, měsíc nebo rok. Proto by každý den na cestách měl být něčím výjimečný. Nemusí se to vždy podařit, ale měli byste tomu jít vstříc.

Využívejte veřejnou dopravu, stopování a nebojte se jít pěšky

Zapomeňte na taxíky nebo komfortní pronájem auta. Skutečný batůžkář chce splynout s davem, ne se dívat na svět zpoza okna automobilu. Při cestování po zemi využívejte raději autobusy nebo vlaky. Pokud je taková doprava nemožná, zkuste stopovat. Stopování je dobrodružství. Pokud jste v zemi, kde je stopování považováno za bezpečné, určitě ho vyzkoušejte. Je to způsob, jak poznat mnoho nových lidí, kteří vám dají spoustu tipů do dalšího cestování, a ještě si i užijete hromadu zábavy. Nezapomínejte ale na základní bezpečnostní pravidla. Na vhodných vzdálenostech se nebojte ani chůze. Právě pro tyto momenty máte na zádech batoh. Cestou u vidíte a zažijete věci, které byste jinak vůbec neviděli nebo nezažili.

Mluvte s domácími

Ještě před samotnou cestou si sežeňte slovník, vyhledejte si nejpoužívanější fráze a slovíčka. Domácí vždy potěší, když ukážete, že jste něco z jejich jazyka polapili a máte zájem se z něj něco naučit. Navíc, pokud jste v zemi, kde nejsou angličtina nebo jiný světový jazyk velmi rozšířené, může to být v některých momentech i vaší záchranou. Kromě toho vám domácí vždy řeknou a prozradí takové věci, které se v žádném bedekru nedočtete. Nebo vás pozvou na večeři a vy zase o něco více vniknete dané zemi pod kůži.

Nebojte se nečekávaných zážitků

Ochutnávejte jídla, jděte na místa, kde ostatní nechodí, vyšlápněte si na horu nebo sopku, koupejte se v jezerech, řekách i mořích, povídejte se s lidmi a zejména si vše vychutnávejte naplno. Pokud vám do cesty vejde nepředvídatelná situace, postarejte se, abyste z ní získali co nejvíce.

Tento styl cestování s sebou samozřejmě přináší kromě nezapomenutelných zážitků a nových přátelství i nemalá bezpečnostní rizika. Proto je dobré se na ně již předem připravit. Spontánnosti na cestách by totiž vždy měla předcházet poctivá domácí příprava. Její součástí by mělo být i uzavření cestovního pojištění. Právě při nízkorozpočtovém cestování mnoho lidí cestovní pojištění zanedbává. Je to paradox, protože při tomto typu cestování je riziko větší než při celodenním ležení u hotelového bazénu. Pojištění přitom nemusí být až takovou velkou položkou pro váš rozpočet. Šikovná kalkulačka cestovního pojištění, kterou lehce najdete na internetu, vám pomůže vybrat si pojištění co nejvíce přizpůsobené stylu vašeho cestování.

ČSOB Pojišťovna poskytuje cestovní pojištění, se kterým se nebudete muset obávat naložit si batoh na záda a vydat se vstříc dobrodružství. Víte, že i v případě nepříjemnosti vás kryje kvalitní pojištění se špičkovými asistenčními službami. Nikdy se tak v případě potřeby neoctnete bez pomoci. Vaše první velké dobrodružství si tak můžete užít absolutně bez obav.


Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *