Rady na cesty

3 tipy na to, jak se připravit na dovolenou na vodě

Vyrážíte na vodu? A už je to jisté anebo je to prozatím jen nápad ve vaší hlavě, který bude potřeba ještě pořádně promyslet? V čem si udělat jasno předtím, než finálně bouchnete do stolu a řeknete: „Jedeme“?

1.     Kam vyrazit?

To je ta nejdůležitější otázka. Jako zvolit řeku pro vaše dobrodružné výpravy? Vydáte se na naši nejoblíbenější řeku Vltavu anebo se raději svěříte do spárů jiné řeky? Velmi oblíbená je například Otava, což mohou potvrdit zaměstnanci půjčovny lodí Otava, kterým se dveře netrhnou. Mezi oblíbené české řeky patří také Lužnice. Je sice pověstná spoustou komárů a stromy popadanými přes koryto řeky, ale také na ní narazíte na velmi příjemné laguny lákající ke koupání. Mezi velmi zábavné řeky patří Sázava. Není příliš obtížná, takže se hodí i pro začátečníky a je pověstná nádhernou přírodou a především tradičními místy, která navštěvovali trempové a vodáci již v minulém století.

2.     Kdy se do toho pustit?

Správné načasování je u vodní dovolené klíčovým. Hlavní vodácká sezóna začíná zhruba v polovině června a táhne se přes celé prázdniny. Jestliže nechcete na vodě zápasit s davy lidí, vyrazte na začátku nebo na konci sezóny. Konec je nejčastěji uprostřed září, záleží ale na počasí v konkrétním roce. Není výjimkou, že sjízdné řeky nabízí svoji náruč ještě začátkem října. Pokud chcete potkat nové lidi a navázat nová přátelství, je vodní dovolená uprostřed sezóny skvělou příležitostí. Své plány a konkrétní termín ale ve všech případech budete muset podřídit počasí. Některé řeky jsou nesjízdné, pokud je sucho, jiné jsou nebezpečné při deštích.

3.     Na jaké lodi

Každá řeka vyžaduje jiný typ lodi. Výběr lodi byste ale měli podřídit také zkušenostem posádky a délce plavby. S výběrem lodi se klidně obraťte na některou z půjčoven lodí. Například půjčovna lodí Lužnice vás nasměruje i v oblasti nutného vodáckého vybavení a vše vám pohodlně připraví. Pokud jste méně zkušení, měli byste se zaměřit spíše na nafukovací plavidlo. Je jedno, zda si vyberete nafukovací kanoi anebo raft. Obojí je velmi stabilní a poskytne vám i dostatek prostoru pro zavazadla. Počítat sice musíte s pomalejší jízdou, ale pocit bezpečí za to určitě stojí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *