Povinné ručení v zahraničí: ve kterých zemích se na něj můžete spolehnout?

Když vyrážíme za hranice naší země, obvykle chceme mít vše v pořádku, od perfektně zabalených kufrů až po formální záležitosti. Jednou z nich je i pojištění auta – pokud nás má do cílové destinace i zpět v pořádku odvézt.

Abychom s naším vozidlem mohli legálně jezdit, a to nejen za hranicemi, ale i na území naší republiky, musíme mít ze zákona sjednané takzvané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení.

Jedná se o opatření, které chrání nejen nás, ale i ostatní řidiče na vozovce. Pokud totiž způsobíme dopravní nehodu, pojišťovna zaplatí škody na zdraví i majetku těm, kterým naše jednání způsobilo újmu.

Vám samotným z povinného ručení pojišťovna nic nevyplatí. K tomu byste si museli sjednat havarijní pojištění, které se vztahuje na škody způsobené vám, ať už vaší vinou či nikoli.

Všechny země najdete na zelené kartě

Bez povinného ručení byste se neměli pohybovat nejen na českých silnicích, ale ani na těch zahraničních – čekala by vás nemalá pokuta. Jako doklad o jeho sjednání slouží takzvaná zelená karta, která se před nedávnem proměnila v bílou.

V této kartě najdete informace nejen o tom, v jakém období vaše pojištění platí, ale také v jakých zemích.

Všechny české pojišťovny nabízejí pojištění platné ve státech, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru. Kromě nich se povinné ručení vztahuje také na Albánii, Andorru, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Černou Horu, Monako, San Marino, Srbskou republiku, Švýcarsko, Turecko, Ukrajinu a Vatikán.

Některé pojišťovny do smlouvy zahrnují i Ázerbajdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko. Pokud pro některé státy pojištění neplatí, poznáte to tak, že jsou v zelené kartě přeškrtnuté.

Cena na platnosti nic nemění

Jelikož všechny pojišťovny většinu evropských zemí pokrývají, nemusíte se při sjednávání pojištění ničím omezovat. Myslete na to, aby pro vás bylo výhodné a neplaťte více, než je nezbytně nutné.

Pojištění nelze jen tak zrušit, ale až vám bude končit smlouva, zkuste si schválně porovnat nabídky, a to komfortně přes portál kalkulackapojisteni.com

Sami uvidíte, jestli aktuálně neplatíte příliš a podle toho se můžete případně zařídit. Přece jen jste zákazníkem, a tak je na vás, co si vyberete – podobně jako v restauraci z jídelního lístku.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.