Morava, Výlety, Zajímavá místa, Zlínsko

Zlín

Zlín

Skycraper 21 in Zlin
David Prochazka / Foter

Chcete si užít dovolenou na krásné, sluncem zalité Moravě? Toužíte poznat tamější víno, které je přímo specialitou nebo se procházet skvostnou přírodou? Pak zajeďte do Zlína! Město, které leží na východě Moravy, je městem statutárním. Je centrem kraje a to Zlínského. Z roka 2011 je zapsáno na 76 tisíc obyvatel. Počet obyvatel se každoročně zmenšuje. Možná se tento fakt zdá být zvláštní, vůbec tomu tak není. Od samotného města se totiž každoročně oddělí nějaká městská část a s ní samozřejmě také obyvatelé.

První dochovaná písemná zmínka o městě Zlín sahá až do roku 1322. Tehdy Zlín sloužil jako řemeslnicko – cechovní středisko. Zlín byl běžnou osadou, velice se podobal sousednímu městu – Vizovice. Město Zlín se v 19. století rozkládalo na třech moravských národopisných oblastech. Těmi byly Valašsko, Slovácko a Haná. Svým charakterem a svou osobitostí však nejvíce připomínalo město Valašsko.

Zlín také sloužil pánům. Ti zde měli svá honosná sídla. Do dlouhé historie se určitě zapíše rok 1894. Pro Zlín je tento rok opravdu výjimečným a vzácným. Jedná se totiž o rok, kdy podnikatel Tomáš Baťa založil svou obuvnickou firmu. Jeho metody přilákalo do Zlína mnoho nových obyvatel, měli totiž zázemí, vše pro sebe a svou rodinu. V letech 1910 – 1938 tak došlo k obrovskému nárůstu obyvatel. Z 3 600 obyvatel se stal Zlín městem s 38 000 obyvateli.

Zlín je také velice kulturní město. Nejen turisté zde mohou navštívit Městské divadlo, Filharmonii Bohuslava Martinů nebo Velké kino. V okolí je také mnoho krás, které stojí za to navštívit. Skvělým typem na výlet nejen pro Vás, ale pro celou Vaši rodinu je určitě hrad Malenovice. V samotném městě Zlín je také Muzeum obuvi, díky velkému Baťovi. Můžete tak přijít na zoubek Baťově teorii. Město je také velice sportovní. Nachází se zde hned několik klubů s různými sporty. Naleznete zde volejbalový tým, hojekový tým, fotbalový tým a mnoho dalších. Také to vypovídá o možnostech sportovního vyžití ve městě. Můžete tak navštívit fotbalový stadion Letná, Zimní stadion Luďka Čajky, atletický stadion, krytý bazén, koupaliště nebo turistické a cykloturistické trasy.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *