Šumava

Železná Ruda

Železná Ruda

Při nenápadné říčce Řezná v první polovině 16. století vznikla na důležité obchodní stezce z Čech do Bavorska, kde se těžila železná ruda, první osada. Roku 1852 byla Železná Ruda územně podstatně rozšířena. Koncem 19.století zde vznikla železniční trať s tehdy nejdelším tunelem v Rakousku – Uhersku. Následně se začíná rozvíjet cestovní ruch, který přetrvává dodnes. Toto místo zaujímá díky své výhodné poloze. Leží nedaleko hranic s Německem a je vyhovujícím místem na poznávání Šumavy a Bavorského lesa.

Černé jezero, Šumava
sambeckwith / Foter

Nespočet turistických i cykloturistických tras, upravených běžeckých stop a množství sportovních areálů dělají z města opravdu turistický ráj. O zázemí zde návštěvníci nemají nouzi. Poskytují ho hotely, penziony, apartmány, restaurace či obchody. Milovníci památek jistě zamíří do zdejšího zámečku. Nejstarší dochovaná stavba v Železné Rudě zde stojí již od roku 1706. Původně sloužil jako sídlo hrabat Nothaftů, kteří sem jezdili velmi rádi na lovecké výpravy. Později se na zámečku usadila správa knížecích lesů a statků a později za první republiky Správa státní lesů. Několik let pak zámeček chátral. Dnes je opět zrenovován a poskytuje přístřeší nynější expozici historických motocyklů, loutek a hodinářské dílně. V pravém křídle zámečku stojí obří mrož, vysocí manekýni, čerti, ježibaby, kašpárci a mnoho dalšího. V expozici motocyklů spatříte unikáty jediné svého zachovalého druhu.

Dominantou Železné Rudy je nezvyklý kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy. Vybudován je ve stylu bavorského baroka na místě původní kaple. Oltářní obraz je druhou existujících kopií obrazu Madony s dítětem od Lucase Cranacha. V kostele se nalézá navíc pět postranních oltářů, křtitelnice ze šumavské žuly, lustr ze šumavského skla a náhrobní epitafní desky z Kehlheimského mramoru s erby členů rodu Hafenbrädlů.

Nedaleko Železné Rudy se nalézají dvě jezera – Černé a Čertovo. Obě jezera jsou z Rudy dostupná pěšky. K největšímu, nejhlubšímu a nejníže položenému jezeru na Šumavě – Černému jezeru – je nejlepší dostupnost ze Špičáckého Sedla. Černé jezero vniklo stejně jako většina šumavských jezer ve čtvrtohorách, kdy zdejší okolí bylo pokryto ledovci. Zahloubená pánev Černého jezera leží v podloží Jezerní hory.

Žije zde spoustu výjimečných rostlin a živočichů, proto společně s Čertovým jezerem patří Černé do přírodní rezervace vyhlášené roku 1911. Čertovo jezero je sice nejhůře přístupných šumavským jezerem, ale také bezesporu nejkrásnějším. Hluboko pod hrází Čertovo jezera byla v letech 1929 – 30 postavena první přečerpávající vodní elektrárna na našem území, která je dodnes zachovalým původním zařízením.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *