Pondělí, 20 března, 2023

Nové články

Znojmo

Znojmo

Radniční věž
Petr Kadlec / Foter

Znojmo se nachází v Jihomoravském kraji. Leží 8 kilometrů od hranic s Rakouskem. Tvoří tak skvělý typ na dovolenou. Ve Znojmě a jeho okolí totiž můžete na svých cestách navštívit mnoho zajímavých míst a podívat se i do Rakouska, které je velice dobře přístupné. Samotné Znojmo leží na levém břehu řeky Dyje. Pokud budete cestovat z Brna, cesta je dlouhá 55 kilometrů. Při cestě do rakouské Vídně pak pojedete 75 kilometrů. Využijte také některé z nabídek ubytování, kterých je ve Znojmě opravdu mnoho. Užijte si krásné město, plné kultury, sportu a života.

Město pamatuje už dobu prehistorickou. První zmínka o městě Znojmo pochází z roku 1048, listina ale byla padělaná. Již od osmého století se na skalním ostrohu hned naproti dnešního centra, rozkládalo slovanské hradiště. Hradiště mělo povinnost chránit brod, který vedl přes řeku Dyji a byl vzdálený 900 metrů. Místo sloužilo jako cesta obchodníků. Zhruba v 11. století byl hrad zničen a nahrazen novým – hradem Přemyslovců. Zakladatelem tohoto hradu byl kníže Konrád I. Brněnský. Hrad dlouhá léta obývali Přemyslovci. Znojmo a jeho okolí také postihla třicetiletá válka.

Znojmo a vůbec region Znojemsko je známý svou krásnou přírodou. Nejen turisté si tak mohou udělat výlet do Národního parku Podyjí, který pokračuje až k rakouským sousedům. U nich se národní park nazývá Thayatal. Řeka, která parkem protéká, utváří neuvěřitelné obrazy a scenérie. Navštívit také můžete hráz nebo pláž Vranovské přehrady, kde se můžete osvěžit po horkém dni.

Pokud jste milovníci historických památek, pak Znojmo a jeho okolí je přesně pro Vás. V okolí totiž můžete nalézt několik krásných hradů a zámků. Za prohlídku určitě stojí hrad Vranov, Jevišovice, Uherčice, hrad Bítov, zříceniny Nového Hrádku, Cornštejna a mnoho dalších hradů a historických zajímavostí. Přímo ve městě pak můžete navštívit hned několik pamětihodností. Těmi jsou například Dům umění, který je vystavěn v renesančním stylu v roce 1549. Další pamětihodností je Minoritský klášter, který byl součástí tzv. „Znojemského Assisi“ a byl vystavěn v průběhu 13. století. Za zhlédnutí stojí také věž radnice, která se nachází přímo v centru. Patří k dominantám města a místní jsou na ni patřičně hrdí.

Nové články

Nepřehlédněte