Jižní Morava, Morava, Výlety

Velké Pavlovice

Velké Pavlovice

Velké Pavlovice se rozkládají v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Velké Pavlovice charakterizují dvě slova. Víno a meruňky. Víno a meruňky totiž k městu Velké Pavlovice neodmyslitelně patří už po několik století. Velké Pavlovice jsou tak typickým moravským vinným městečkem. Jeho tradice se v tomto místě uchovává celých 750 let a lidé s celé České republiky jezdí do Velkých Pavlovic právě za vínem a meruňkami.

Velké Pavlovice ale charakterizuje mnoho dalších věcí, nejen tyto dva symboly města. Krásné, malebné místečko na jižní Moravě je totiž zmodernizované a láká tak turisty k prohlídce. Ve městě jsou také velice zakořeněna místní kultura, nejčastěji pak folklórní tradice. Město Velké Pavlovice má bohatou historii. Osada byla osidlována už v neolitu a od té doby se na tomto místě vystřídalo mnoho archeologických kultur. Archeologické nálezy z města Velké Pavlovice a okolí jsou velice bohaté a vypovídají o minulosti a historii města vše.

South Moravian Door
youplayawhat / Foter

První zmínka o vsi pochází z roku 1252. Od té doby po dlouhá staletí město pamatuje mnoho různých majitelů. Velké Pavlovice tak přecházely z jedněch rukou do druhých z důvodů prodeje nebo například konfiskace. Posledním a tím nejdůležitějším majitelem Velkých Pavlovic byli Habsburkové, tedy od roku 1762 až do roku 1921. Těmito pány byly Velké Pavlovice povýšeny na městys a poté v roce 1967 povýšily na město. Ve městě ale nemusíte navštívit pouze vinné sklípky, ale také pamětihodnosti, které město ukrývá ve svém nitru.

Můžete tak shlédnout například kapli sv. Urbana z roku 2008, která je velice zajímavá. Ve městě můžete navštívit také kostel Nanebevzetí Panny Marie, sochu sv. Jana z Nepomuku, sousoší Piety nebo novorenesanční hřbitov. Velké Pavlovice mají obrovskou dominantu. Tou je víno. Ve městě tak můžete navštívit spoustu útulných vinných sklípků. Většinou místní víno vyrábí rodinná firmička a můžete se tak spolehnout, že pijete víno té nejlepší výroby.

Ve Velkých Pavlovicích si můžete vybrat také z množství vín, které město nabízí. Koupit si tak můžete stolní víno, jakostní víno, odrůdové jakostní víno, známkové jakostní víno, víno s přívlastkem, kabinet, víno z pozdního sběru, ledové víno nebo víno slámové.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *