Chalupy, Jižní Morava, Morava, Výlety, Zajímavá místa

Velké Bílovice

Velké Bílovice

Velké Bílovice jsou krásným, malebným městečkem v Jihomoravském kraji. Nachází se 10 kilometrů severně od Břeclavi, nachází se tak v okrese Břeclav. Velké Bílovice jsou typickou vinařským městečkem. Jsou nejznámější českou vesničkou s největší produkcí vína. Pokud jste milovníci vína, určitě si užijete dovolenou ve Velkých Bílovicích. Ve městě Velké Bílovice najdeme na 680 soukromých sklepů, které nabízejí nespočetně mnoho druhů vína. Víno je opravdu zdejší prioritou a hlavní obživou místních obyvatel.

Minaret
Arhus / Foter

Městečko je krásné a plné historie. Okolní krajina je malebná a plná vinných alejí. Na krásnou, romantickou a klidnou dovolenou jsou Velké Bílovice jako stvořené. Velké Bílovice pamatují dlouhou historii. Tato část Moravy je velice bohatá na archeologické nálezy. Archeologické památky dokazují obydlení už v době mladší doby bronzové. Nálezy vykazují také známky pravěkého života, tedy neolit. Nálezy zaznamenávají dobu až po slovanské období, celý středověk a také památky novověké. Nejvýznamnějším místem archeologických vykopávek je pohřebiště v trati „Úlehle“. Bylo zde odkryto celkem 72 kostrových hrobů z 9. století.

Víno má ve městě také dlouholetou tradici. Začalo se pěstovat zřejmě s příchodem Římanů, tedy kolem roku 250 našeho letopočtu. Zásluhu na tom měl císař Marcus Aurélius Probus, který nechal vysázet vinice. Vinice zaznamenávaly skvělé časy a největší rozkvet se datuje do 15. A 16. století. Tehdy se výměry dřívějších vinicí téměř shodovala s výměrou vinic současných. Vinice dostaly různá práva, která dodnes vinice hlídají.

Vinice ve Velkých Bílovicích jsou opravdu rozsáhlé. Díky tomu můžete ve zdejší největší vinařské vsi v České republice pořídit spoustu nejrůznějších odrůd vína. Zažitý roční koloběh vinařství zajišťuje vynikající chuť, která je pro Velké Bílovice naprosto zásadní. Ke koupení je zde například Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Muller – Thurgau, Neuburské nebo Sauvignon. Z modré odrůdy je k zakoupení známý Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinské nebo Zweigeltrebe. Z nových odrůd, které byly vysázeny v posledních letech, můžete pořídit například Rulandské bílé, Tramín červený, Chardonnay nebo Muškát moravský. Ve městě Velké Bílovice prožijete krásnou romantickou dovolenou.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *