Jižní Čechy, Kempy, Penziony, Výlety, Zajímavá místa

Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí

Na soutoku dvou řek Lužnice a Nežárky leží v třeboňské pánvi nevelké městečko Veselé nad Lužnicí. Během několika let se stala důležitou železniční a silniční křižovatkou. Právě z Veselí se dostanete do Třeboně nebo do Jindřichova Hradce. První doložené zmínky o Veselí jsou z roku 1259. Z původního vlastnictví Rožmberků přešlo na pár let do rukou královských. Roku 1362 povýšil Karel IV. Veselí na město.

Sousední město Mezimostí bylo nařízením připojeno k Veselí nad Lužnicí a to roku 1943. Od roku 1980 je součástí města i obec Horusice, která od něj leží přibližně 4 kilometry. Jen málokdo nezná toto malebné městečko, které je pravidelnou zastávkou nespočtu vodáckých výprav a mnoho turistů vyrážejících do překrásného okolí. Kouzlo tomuto městu dodávají borové lesy s mnoha menšími či většími rybníky. Okolí je propleteno spousta turistickými cestami i cyklotrasami.

Lužnice river
jamretsam324 / Foter

Samo Veselí a jeho obyvatelé si dávají ambice k tomu, aby sem turisté jezdili rádi. Město se tak stává zajímavým turistickým cílem, kde můžete strávit nejen víkend, ale i celý týden dovolené. Nabízí také skvělé dopravní spojení. Výhodou pro vodáky a cykloturisty je železnice a to díky dobré přepravě kol a lodí, načež mohou odtud pořádat výlety do okolí. Veselí nabízí také kvalitní ubytování v hotelech, penzionech, kempech či v okolních obcích.

Co se týče památek, Veselí nad Lužnicí jich nabízí spoustu. Za prohlídku stojí kostel Povýšení sv. Kříže, který stojí na kopci nad náměstí. Pochází ze 13. století a prošel samozřejmě několika přestavbami. Pořádá se zde také mnoho koncertů vážné hudby, které se zde konají v rámci Veselského hudebního léta a Jihočeského hudebního festivalu. Na náměstí Vás dozajista upoutá původní renesanční radnice, vedle níž stojí měšťanský dům zdobený typickými renesančními „psaníčky“. Zde sídlí Blatské muzeum a Weisův dům. Nedaleko města se nachází Veselské pískovny, které jsou přímo stvořená pro letní odpočinek, koupání a opalování.

Vznikla zde i stezka Veselské pískovny, která turistům přibližuje vznik a okolí této oblasti. Nedaleko začíná další soustava vodních ploch – Horusický rybník, třetí největší český rybník, Bošilecký, Švarcenberský nebo Vlkovský rybník.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *