Jižní Čechy, Výlety

Dačice

Dačice

Nedaleko Jindřichova Hradce na jihozápadě Moravy leží malebné město Dačice. Administrativně je však toto město řazeno do jižních Čech. Protéká jím divoká a poměrně čistá řeka Moravská Dyje.

Dačice jsou proslaveny především výrobou kostkového cukru. Město je obehnáno plno lesy, bohaté na památky a památná pověstmi opředená místa. Nevelké Dačice nabízí nejen množství obchodů a obchůdků, ale i kino, moderní sportovní stadion či mnoho dalších kulturních a sportovních zařízení.

Doprava je zde zajištěna autobusy a v severojižním směru i železniční tratí. Před nedávnem zde byla dokončena stavba Základní umělecké školy a roku 2005 rozšířena možnost bezplatného parkování v centru města. Město každým rokem hostí ozvláštňující pravidelně pořádané akce jako jsou například festival dechových orchestrů Fest Band anebo přehlídka ochotnických divadel Za dačickou kostku cukru.

Jen v málokterém českém městě naleznete dva zámky, právě v Dačicích ano. Takzvaný Nový zámek je postaven Havlíčkově náměstí. První zmínka o něm se objevuje již v roce 1591. Původně renesanční několikrát přestavovaný zámek je otevřen od dubna do října. V jižním křídle Nového zámku se nachází Městské muzeum a galerie. K prohlídce zámku patří také návštěva zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie. Nabízí se zde i možnost posezení na nádvoří zámku či procházka parkem. Ozdobou na Havlíkově náměstí je šestiboká empírová kašna, z které dnes tryská malá fontánka. Dominantou je renesanční věž kostela sv. Vavřince. Pohled na věž se nabízí při příjezdu do Dačic ze všech stran. Pokud vystoupíte po 150-ti schodech až nahoru, naskytne se Vám překrásný pohled na město i malebné okolí. Přímo vedle věže byl v duchu doznívajícího baroka postaven kostel sv. Vavřince. Významné jsou jeho freskové malby oltářů.

Dačice Chateau
MarekP / Foter

Vydáte-li se na druhé dačické náměstí – Palacké, minete malý žulový pomník kostky cukru, který zde byl umístěn roku 1983. Pomníček značí dačické prvenství, tudíž první vyrobenou kostku cukru na světě. Na severním konci Palackého náměstí Vás upoutá Starý zámek, který je sídlem nynějšího Městského úřadu. Za řekou je postavena barokní dominanta Dačic – areál františkánského kláštera. Klášter nyní patří řádu bosých karmelitek.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *