Štramberk

Štramberk

Chcete prožít krásnou dovolenou na Moravě a ještě přesně nevíte, do jaké části se vydáte. Zajeďte do okresu Nový Jičín a ubydlete se ve městě Štramberk. Město Štramberk je velice krásné město, které bychom hledali v předhůří Beskyd. krásná krajina, která obklopuje celé město, jenom dodává na kráse samotnému městu. Město Štramberk se rozkládá na svazích Zámeckého kopce. Pohled na město je úžasný.

Štramberk je typický v mnoha ohledech. Dominantou celého města je hrad Štramberk. Má gotickou věž, která se tyčí do výšky a uvidíte ji téměř z každého místa ve městě. Věž slouží jako rozhledna už od roku 1903 a jmenuje se Trúba. Hrad Štramberk je opravdu krásný a je chloubou celého města. Dokonce i vznik hradu je tak trochu pohádkový. Dříve měl hrad totiž stát na protějším kopci Kotouč. Jeho výstavbu však překazili trpaslíci a proto dnes stojí na Zámeckém kopci.   Další dominantou města je Muzeum Štramberk a velice vyhledáváné Muzeum Zdeňka Buriana.

Štramberk byl založen synem českého krále Jana Lucemburského 4. prosince roku 1359. Znak města v sobě uchovává nejen znak starodávného českého rodu Benešoviců, který je s touto oblastí spjatý, ale také znak Moravy – střbrnou orlici v modrém štítu. Ve městě najdete mnoho původních budov, jako jsou roubené chalupy z 18. a 19. století. Nejen díky tomu je nyní valná většna z nich městskou památkovou rezervací. Městečko Štramberk proslavil výborný cukrářský výrobek. Ten se jmenuje „Štramberské uši“. Ty vznikly na počest vítězství štramberských křesťanů proti mongolskému vojsku 8. května 1241, v podvečer Nanebevstoupení Páně.

Mezi další krásy města patří například jeskyně Šipka, která se původně jemnovala Šípova díra. Proslavila město Štramberk nejen v turistickém odvětví, ale také ve světě vědeckém. V této jeskyni v letech 1879 – 1887 zkoumal archeologické nálezy tehdejší gymnazijní profesor Karel Jaroslav Maška. Ten zde nalezl zlomek spodní čelisti neandertálského dítěte, která byla později nazvána jako „Šipecká čelist“.

Velice krásná je také rozhledna Bílá hora. Pokud budete chtít vystoupat až na samotný vrchol vyhlídky, vyjdete 134 ocelových a 27 betonových schodů a dostanete se do výšky 583 metrů.
Booking.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *