Plzeňsko, Výlety

Domažlice

Domažlice

Domažlice jsou městem v Plzeňském kraji. Jsou centrem regionu Chodsko, který je sám o sobě naprosto specifický. Také proto jsou Domažlice tak jedinečné a plné chodské kultury a především nářečí. Lidé jsou velice vstřícní a mají zakořeněné dlouholeté tradice.

Domažlice se skládají se samotného města, vsi Havlovice a čtyř předměstí, které nesou své jméno. Domažlice jsou protáhlým městem. Ve své délce měří zhruba 4 kilometry. Na rozdíl od své tloušťky, která činí zhruba 1,5 kilometru. Domažlice leží na řece Zubřina. Domažlice mohou nabídnout spoustu nejen kulturního, ale i sportovního vyžití. Domažlice jsou centrem mnoha kulturních akcí a tradicí. Jádro města je městskou památkovou rezervací.

Leaning tower of Domažlice
alumroot / Foter

Osada Domažlice vzniklo zhruba v 10. století. To dokládají nejstarší písemné zmínky, které byly objeveny. Osadu jmenoval městem Přemysl Otakar II. Rok 1231 je pro Domažlice důležitým rokem, bylo totiž obehnáno hradbami a tak bylo zabráněno vpádu vojsk z Bavorska. Domažlice byly povýšeny na královské město a v 60. letech 13. století se stal místní hrad sídlem purkrabího. Roku 1373 se bohužel město zcela neubránilo bavorskému vpádu a předměstí a okolní vsi byly vypáleny. Dalším velice významným rokem pro Domažlice je rok 1960. Tehdy totiž po dlouhém úsilí bylo město zvoleno za město okresní. Nový okres Domažlice tak obsahoval největší zdejší města, jako jsou Horšovský Týn, Kdyně nebo Holýšov. Do okresu Domažlice patří také okolní vesničky. Tento fakt dopomohl městu nejen k rozvoji hospodářskému a průmyslovému, ale také kulturnímu.

V Domažlicích můžete navštívit zdejší pamětihodnosti, jako jsou například zámek, který vznikl přestavbou původního hradu z 18. století. Z gotického slohu byl hrad barokně přestavěn. Hrad bohužel vyhořel, v roce 1995. Podařilo se ale plameny brzy uhasit a proto dnes ve městě stojí alespoň část hradu. V současné době v něm naleznete místní Muzeum Chodska. Dále můžete navštívit gotický farní kostel nebo klášter. Mezi krásné a významné památky se řadí také novorenesanční radnice nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie, který zdobí město v horní části náměstí Míru.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *