Morava, Zajímavá místa, Zlínsko

Vsetín

Vsetín

Město rozkládající se na úpatí Vsetínských, Hostýnských a Vizovických vrchů se nazývá Vsetín. Leží ve Zlínském kraji na Valašsku a protéká jím řeka Vsetínská Bečva. Vsetín se skoro 30-ti tisíci obyvateli byl útočištěm mnoha umělců. Působila zde řada výtvarníků, kteří zachytili ve svých malbách či plastikách půvab zdejšího kraje. Lidová kultura se zde zachovává již stovky let díky souborům valašských písní a tanců.

Během několika staletí se z nevelkého městečka Vsetín stalo středisko průmyslu, hospodářství, kultury a sportovního života. Poznání zdejší kultury je hlavní cíl skoro všech turistů. Přes rok se zde konají tradiční akce jako je například Valašské záření, Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec, mezinárodní fotosoutěž Interfotoklub, Jazzový festival nebo Letní filmový maraton. Pro návštěvníky je po celý rok přístupná Vsetínská hvězdárna. Využít můžete různých programů jako je pozorování Slunce, astronomické pozorování a shlédnout přednášky různých druhů, které vypráví o Vesmíru.

Oroduj za nás
CzechR / Foter

Město Vsetín nabízí i bohaté sportovní využití. Odpočinout si můžete v místních městských lázních, kde můžete navštívit i tobogán, squash, bowling nebo spinning. Přes celou zimu zde běží lyžařský vlek Horní Jasenka. V horkých letních dnech můžete ve městě hrát minigolf či plážový volejbal. Okolí nabízí bohatou síť stezek, které jsou zde připraveny pro pěší i cykloturistiku. Ve Vsetíně začíná také velmi oblíbená naučná stezka Okolím Vsetína a stezka Semetínské rybníky.

Milovníci historie si zde přijdou také na své. Dominantou Vsetína je renesanční zámek, jehož součástí je vyhlídková věž ze začátku 17. století a anglický park se vzácnými dřevinami. V zámku v současné době sídlí Muzea regionu Valašska. Na krásném historickém zámku se konají často významné společenské akce od koncertů, záživných divadelních představení přes zajímavé přednášky po zábavné plesy. Ve městě se nachází také několik kostelů. Jmenovat můžeme evangelický kostel Dolního sboru s věží a evangelický kostel Horního sboru nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie. Navštívit ve Vsetíně můžete i Maštalisku, což je bývalý panský dvůr nebo budovu Staré radnice. V panské zahradě pod zámkem se nachází romantický rybníček s altánkem a také vyznačené místo, kudy prochází 18. poledník východní délky.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *