zamek-hluboka-foto

Zámek Hluboká

zamek-hluboka-foto

Zámek Hluboká

Jižní Čechy jsou krajem krásné přírody, hradů, zámků, tvrzí a všelijakých památek mnoha rozličných druhů. Ale všude se najde nějaká ta špička. Na pomyslnou špičku všech těchto zajímavých míst může patřit překrásný zámek Hluboká.

zamek-hlubokaVe městě Hluboká nad Vltavou se nachází tento skvost – již zmíněný zámek Hluboká. Leží přibližně 15 kilometrů severně od krajského města České Budějovice. Zámek patří mezi skvost jak v celém jihočeském kraji, ale jedná se také o jednu turisticky z nejatraktivnějších památek v celé naší republice. Je nutno hned úvodem podotknout, že v bývalé zámecké jízdárně se sídlí důležitá a známá Alšova jihočeská galerie. Ta přímo spravuje sbírku soch a obrazů umělců z Holandska a z Flám ze 17. a 18. století.

Původně se zde ve 13. století nacházela malá tvrze. Poté zde byl vybudovaný gotický hrad. Ten vybudoval v 15. století Vilém z Pernštejna. Hrad byl prodán do majetku Habsburků a páni z Jindřichova Hradce jej přestavěli do podoby renesančního zámku. Ovšem největších změn se zámek dočkal až ve vlastnictví Schwarzenberků. Zámek byl poté dokonce dvakrát přestavován. Jednou do slohu barokního, ale poté do slohu romantického. Inspirace nových budov se hledala až ve stylu tudorovské gotiky v Anglii.

zamek-hluboka-interierZámek je obklopen překrásnými zahradami. Jedná se přímo o anglický park se sochařskou výzdobou. Celková poslední přestavba spolu s terénními úpravami parku byla velmi náročná a byly dokončeny až v roce 1871.
Zámek nabízí k prohlídce dokonce několik prohlídkových okruhů. Má totiž co nabídnout. Místnosti jsou velmi bohatě zdobeny dřevořezbami a obloženy ušlechtilým dřevem. Jsou zde obrazy evropských mistrů z dob 16. a 18. století. Dále různé vitráže, keramika, lustry nebo porcelán. Zajímavá je i neogotická kaple, čítárna a knihovna nebo zámecká zbojnice.

Zámek Hluboká je opravdu velmi turisticky vyhledávaným cílem. V blízkém okolí, doslova do pár set metrů totiž najdete velmi pěkné městečko Hluboká nad Vltavou, jsou zde možné jízdy lodi do a z Českých Budějovic, nachází se zde Zoologická zahrada Ohrada spolu s loveckým zámečkem Ohrada s výstavou zemědělského muzea. Dále je zde možnost rekreace u jednoho z největších rybníků v Čechách Bezdrev, návštěva města České Budějovice nebo Kletě.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.