klet

Hora Kleť

klet

Hora Kleť

Přibližně 18 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic a asi 6 kilometrů severozápadně od Českého Krumlova se nachází turisticky a vědecky velmi zajímavé a vyhledávané místo – jedná se o Kleť. Se svojí výškou 1083 metrů nad mořem se jedná o nejvyšší horu Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří.

hora-kletZajímavý je určitě vznik a historie tohoto místa. Kleť byla již od nepaměti dominantou jižních Čech – především pánve kolem Českých Budějovic a ani v blízkém okolí Kletě nenalezneme vyšší bod. Samotný název se odvíjí od staročeského slova „klětb“, které znamená bouda, komůrka nebo sklep. Od toho se usuzuje, že Kleť nebyla pouze holým vrchem. Německý název je zase odvozený od vesnice Krasetín – tedy Krasetínská hora – v němčině Schöninger.

Pokud nás bude zajímat příroda na úbočí hory, rozhodně nesmíme zapomenout na přírodní rezervaci Kleť. V té jsou chráněny přirozené bučiny s jedlí bělokorou a suťové lesy vyšších poloh. Jedná se o původní rostliny, které v těchto krajích dříve rostly. Bohužel s příchodem člověka a s jeho velmi násilným odlesňováním tyto vzácné společenství musely ustoupit. Ve většině případů byly nahrazeny pouze monokulturou – tedy zpravidla vždy se jednalo o vysázení smrků. Nehledě na to, že se poté změnil celkový ráz a vlastně chod přírody v takto zničených lokalitách. Toto je problém takřka celé Šumavy.

slunecni-hodiny-kletProč je Kleť pro turisty tak zajímavá? Na Kleti se nachází Josefova věž. Dříve také zvaná jako věž císaře Františka Josefa. Jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Dostavěna byla již v roce 1840. Nabízí perfektní výhled do vcelku vzdálených oblastí. Za pěkného a příznivého počasí lze vidět rakouské Alpy, lze pozorovat Lipno, elektrárnu Temelín, město České Budějovice nebo Český Krumlov.

Důležitou součástí Kletě je hvězdárna. Ta náleží k opravdovým špičkám v oblasti zkoumání planetek. Její stavba se datuje k šedesátým létům minulého století. Není náhodou, že se také jedna z planetek jmenuje Kleť.

Jak se na Kleť dostat? Možností je několik. Na Kleť se můžete dostat na kole. Pravděpodobně se zaleknete velkého stoupání. Ale s cyklisty je počítáno. Cesty na vrchol nejsou tak moc prudké, občas slabší cyklisté kolo povedou. Dále vede na vrchol sedačková lanovka nebo je možné si jej poctivě vyšlápnout.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *