podyji-1

Národní park Podyjí

podyji-1

Národní park Podyjí

Jedním ze čtyř národních parků v České republice je překrásný Národní park Podyjí. Ten byl vyhlášen ke dni 1. července 1991 nařízením vlády ČR a jedná se rozlohou o nejmenší národní park v naší republice. Na dolnorakouské straně přechází do Národního parku Thaytal. Původně se však jednalo o chráněnou krajinnou oblast Podyjí, která zde byla vyhlášena již v roce 1978.

podyji-parkCelková rozloha Národního parku Podyjí se pohybuje na 63 kilometrech čtverečných. Park se rozkládá podél meandrů řeky Dyje, která je zde velmi hluboko zakleslá do údolí a tvoří zde neuvěřitelně krásně zachovalou oblast. Park je z 84% zalesněn a kromě porostů běžných dřevin se zde nachází velké množství různých vzácných rostlin, ale hlavně je zde důležitý endemický jeřáb muk hardeggský.

Národní park se nachází v již zmíněných meandrech řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. To je hlavní charakteristika parku. Jedná se asi o 40 kilometrů dlouhý úsek řeky. Údolí řeky má charakter kaňonu. Je zde opravdu překrásně zachován nedotčený ráz krajiny na březích řeky, především kaňonovitý charakter, z kterého jsou překrásné výhledy do opravdu širokého okolí nebo do srdce národního parku. Tato místa totiž byla zničena chatovými osadami, přehradami nebo nešetrnými zásahy do krajiny a proto je třeba je zdůraznit – nikde jinde tak překrásně zachovalou podobu krajiny nenajdeme.

podyji-hardeggVelmi cenné jsou v této oblasti tzv. Znojemská vřesoviště. Jedná se o pásma vzácných vřesovišť, táhnoucích se od Národního parku Podyjí, ke Znojmu a končící až u rakouského Retzu. Nachází se zde také mnoho teplomilných rostlin, které se zde ovšem setkávají s rostlinami podhorskými a tvoří zde specifickou flóru.

Podyjí má také bohatou faunu. Platí zde opět setkání živočichů spíše teplomilných a horských. Je to tím, že se zde setkává krajina Panonská s krajinou alpskou nebo karpatskou. Jedná se tak o jedinečné místo, kde se můžeme setkat s tak nezvyklým soužitím. Spatřit zde můžeme velké množství ptáků, jako jsou čápi, dudci, výr velký, ale také s hmyzem – například kudlanka, tesařík nebo nosorožík. Nechybí zde savci – tedy vydra říční nebo mnoho druhů netopýrů.

Národní park se nachází přímo ve vinařské oblasti Znojemsko. Je také nutno podotknout, že v samém srdci parku leží světoznámá vinice Šobes. Zde je také stánek s ochutnávkou vín a vinici si můžete projít. Národním parkem prochází mnoho turistických tras a cyklostezek (například Vinařská cyklostezka). Jsou výborně značeny a nejsou zde opomíjeny ani naučné tabule. Návštěvnické středisko parku se nachází v obci Čížov.
Pár kilometrů od parku se nachází město Znojmo, opačným směrem zase Vranov nad Dyjí. Obě místa nabízejí další velké množství zajímavostí.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *