pisek-knihovna

město Písek

pisek-panorama-2

Písek

Písek je historické město ležící v jižních Čechách, původně krajské, poté okresní a nyní již pouze jako obec s rozšířenou působností. Písek je nazýván spolu se svým okresem jako „vstupní brána do jižních Čech“, ale také jako „univerzitní město“ – má totiž na svoji velikost nezvykle vysoký počet škol.

Písek má rozhodně velmi zajímavou historii. Byl již osídlen od dob pravěku a to především díky jeho výhodné poloze. Městem totiž protéká řeka Otava, která si vytvořila své charakteristické koryto a údolí, což bylo velmi využíváno ještě v době středověku. Hlavním podnětem založení města Písku bylo zlato. Otava je totiž zlatonosnou řekou a ještě v současné době v ní zrnka zlata můžeme bez problémů najít. Původní rýžovnická osada se jmenovala „Na Písku“. Ovšem později se z osady stala trhová ves s kostelem sv.Václava a dále již díky nerostnému bohatství se z vesnice postupně stalo město. To později povýšilo na město královské.

pisek-knihovnaPísek měl perfektní ochranné prvky. Z jedné strany stočená řeka Otava, z druhé strany Písecké hory a máme-li na mysli jen město, mělo výborný systém hradeb a příkopů. Město se dále rozvíjelo, hradby byly postupně zasypány a byly zde vytvořeny parky. S městem souvisí řada známých rodáků či osobností, jako je například Fráňa Šrámek. Veškeré informace spojené s historií města a prácheňského kraje nabízí písecké Prácheňské muzeum.

Pojďme nahlédnout na turistické zajímavosti. Tou největší je určitě nejstarší dochovaný kamenný most u nás. Ten je postaven již v 13.století a neoficiálně je nazýván Jelením mostem. Most byl mnohokrát poškozen, naposledy v roce 2002 při srpnových povodních, ale díky veřejné sbírce byl most technologicky upraven a velmi šetrně zrekonstruován. Mezi další zajímavosti může patřit Městská elektrárna královského města Písku, související s jedním z prvních osvětlení pro veřejnost od Františka Křižíka a to obloukovými lampami. Elektrárna je plně funkční dodnes, stále vyrábí elektrický proud a funguje jako muzeum. Centrum města je po velké rekonstrukci a nalezneme zde zajímavé městské domy s domovními znameními, dále městské parkány nebo jiné. Nad Pískem se tyčí rozhledna Jarník, poskytující výhled až do Alp.

Mezí přírodní památky lze zařadit Písecké hory s rozhlednou Jarník, dále Zátaví, což je oblíbená oblast proti proudu řeky u Písku nebo nedaleká oblast Pootaví.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.