zvikov

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov

Na výběžku nad soutokem řeky Otavy a Vltavy, nedaleko obce Zvíkovské Podhradí, v Jihočeském kraji a okrese Písek, se nachází významná národní kulturní památka a tou je hrad Zvíkov.

zvikov-1Hrad Zvíkov vznikl na původním hradišti z doby bronzové. Místo bylo strategicky velmi výhodně a tak ve 12.století zde vznikl významný hrad, ve kterém sídlili díky jeho důležitosti vždy dva purkrabí. Za krále Václava I. a Přemysla Otakara II. jeho důležitost byla ještě znásobena a hrad byl rozšířen. Hrad v době středověku často měnil své majitele a tím byl vždy o něco zdokonalen.

A tak se v 15.století z hradu stala nedobytná pevnost. Hrad totiž nebyl nikdy dobit. V 18.století se k hradu dostali Schwarzenbergové. Hrad byl v chátrajícím stavu, protože se v něm zřítil palác a zdi. Rod Schwarzenbergů jej ovšem rekonstruovali do původní podoby a hrad se tak stal v roce 1950 významnou kulturní památkou.

Hrad má mnoho zajímavosti. Je vcelku rozsáhlý a vstup do hradu vede po kamenném mostě tzv. Píseckou branou. Pod mostem se nachází příkop. Původně zde však byl padací most. Hned vedle Písecké brány je věž Hláska. Ta sloužila například jako hladomorna nebo jako poslední útočiště obránců. Nejzajímavější je zde ovšem věž Markomanka. Je to nejstarší část hradu a váže se k ní několik pověstí.

Je velmi ojedinělá, jediná jí podobná věž se nachází až v Chebu. Markomanka je tvořena z žulových kvádrů, na kterých jsou tajemné značky. Dodnes se odborníci dohadují, zda se jedná o značky kameníků či o germánské písmo. S věží a celkově s hradem se váže pověst o Zvíkovském rarášku. Ten prý straší ve věži o půlnoci, a kdo by se zde pokusil přespat, do roka zemře. Každé léto se zde hraje série divadelních představení spolu se Zvíkovským raráškem.

Hrad Zvíkov je navštěvován každým rokem tisíci turisty. Objevil se také v mnoha filmech a pohádkách. Hned pod hradem se nachází Orlická přehrada. V letních měsících zde funguje pravidelná linková lodní doprava, která Zvíkov spojuje s Orlíkem, s kempy na břehu Orlické přehrady, ale také je zde možnost se lodí dostat až do Týna nad Vltavou. Kolem Zvíkova je také mnoho cyklostezek a velmi krásná a zachovalá příroda s např. koloniemi výra velkého.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.