Pátek, 22 září, 2023

Nové články

Zámek Orlík

orlik

Zámek Orlík

Jeden z nejkrásnějších zámků v jižních Čechách, patřící rodu Schwarzenbergů a umístěný na skalnatém ostrohu nad Orlickou přehradou. To je zámek Orlík. Turisticky velmi oblíbený cíl, který je perlou nad hladinou Vltavy a rozhodně má čím zaujmout.

zamek-orlikJiž ve 13.století se na skále tyčila celnice. Zde se vybíralo clo za převážené zboží po řece. Poté zde vznikl malý hrádek, kde byla trvale umístěna posádka hradu. Během dalších dvou století se zámku měnili majitelé a postavení v místní lokalitě. Z malého hrádku se stal hrad a nabyl na důležitosti. Našlo se také období, kdy velmi chátral a nejevil o něj nikdo zájem.

V 17.století se stali vlastníky Eggenberkové. Hrad byl opět osazen posádkou a opraven. Eggenberkům také patřila Hluboká nad Vltavou nebo Český Krumlov. V 18.století ovšem rod vymřel – neměl žádného mužského potomka a hrad spadl do rukou rodu Schwarzenbergů. Ti jej začali opečovávat a dostalo se na přestavbu. Z hradu vznikl zámek, zámecká zahrada a Orlík se stal oblíbeným místem Schwarzenbergů.

zamek-orlik-2Po druhé světové válce byl zámek rodu odebrán, ten odešel do Rakouska a zámek mu byl navrácen až po roce 1989 spolu s ostatním majetkem. V současnosti však zámek obydlen není a fungují zde klasické prohlídkové trasy.

Popis zámku lze charakterizovat jednoduše. Má pravidelný tvar mnohoúhelníku, se vstupem přes příkop zámeckou branou a kolem sebe s původními hradbami. Průčelí zámku tvoří 3 věže. Je třeba uvést to, že zámek byl téměř nedobytný. Ležel na vysokém vrcholku skály. V současné době však leží těsně nad hladinou Orlické přehrady.

V zámku najdeme také kapli posvěcení Matky Boží, Malou zbrojnici – tedy muzeum starých a nových zbraní, zámeckou knihovnu čítající na 18 000 knih nebo různé reprezentativní prostory. Máte možnost vše vidět v několika prohlídkových trasách. Otevírací doba je duben až říjen.

zamek-orlik-1Orlík je vděčným objektem do různých filmů a pohádek. Turisty je to opravdu oblíbené místo. Okolo zámku se nachází překrásná a rozlehlá zámecká zahrada, různé cestičky vedoucí podél hladiny přehrady, také zde funguje lodní doprava ve směru na Zvíkov, k hrázi Orlické přehrady a k ostatním kempům podél břehu či až do Týna nad Vltavou. Nachází se zde také akvárium sladkovodních ryb nebo zajímavé řezby a díla v zámecké zahradě. Nechybí ani živé pávy.

Orlík je opravdovou perlou na břehu Orlické přehrady a spolu se Zvíkovem tvoří hlavní symboly okresu Písek.

Nové články

Nepřehlédněte