petrinska-rozhledna

Petřínská rozhledna

petrin-rozhledna

Petřínská rozhledna

Kdo by neznal tak slavnou a nikdy nestárnoucí dominantu Prahy – tedy Petřínskou rozhlednu. Ta se nachází na vrcholu Petřín, na Malé Straně v Praze 1. Se svojí výškou 63,5 metrů se řadí k důležitým orientačním a dominantním bodům v Praze.

petrinska-rozhlednaNahlédneme krátce do historie. Počátky Petřínské rozhledny spadají již do roku 1889. Právě v tomto roce navštívili členové Klubu českých turistů světovou výstavu v Paříži. Zde se jim tuze zalíbila slavná ocelová Eiffelova věž. Prý jí byly tak unešení, že se rozhodli si vytvořit podobnou dominantu, kterou umístí nad Prahu. Založily tak Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny, zakoupili pozemky od magistrátu a začalo se s pracemi. Po vypracování návrhů a konstrukce se začalo s opravdovou výstavbou. Přišel rok 1881, v Praze probíhala Zemská jubilejní výstava a k té příležitosti byla Petřínská rozhledna otevřena. Jako volná kopie slavné Eiffelovy věže.

Samotná věž měří přesně 63,5 metrů. Do 11 metrů hlubokých základů byla položena ocelová konstrukce o váze 175 tun. Jádrem je ocelový tubus s výtahem, kolem kterého se vinou točitá schodiště s 299 schody. Jsou 2 – pro vstup a výstup na rozhlednu.

petrinska-rozhledna-v-nociSamotná Praha však mohla o svoji dominantu přijít. Při okupaci města v roce 1939 si Adolf Hitler přál rozhlednu strhnout. Důvodem bylo prý to, že kazila výhled z Pražského hradu. Co je však opravdu zajímavé je, že toto přání se nikdy nestalo skutečností a rozhledna se nedočkala žádné újmy. Ovšem nikdo neví proč.

Dalším důležitým rokem je rok 1953. N rozhledně byl umístěn televizní vysílač. V té době byl ovšem zrušen výtah, protože v tubusu vedla veškerá kabeláž. A tak se postupně z rozhledny stal vysílač. Její stav se zhoršoval a začala chátrat. První podlaží začalo sloužit jako technické zázemí vysílače a byla pro veřejnost uzavřena. V roce 1979 tak kvůli velmi špatnému stavu. Až v roce 1991 se dočkala věž nejnutnějších oprav a byla opět otevřena. V dalších letech byly vysílače odstraněny. V roce 1998 byla rozhledna opět uzavřena a až v roce 2002 se dočkala otevření pro veřejnost. Byl opraven výtah, dolní prostory i její celkový stav.

Z rozhledny je krásný výhled na v podstatě celou Prahu. Pod ní se nachází Petřín. Zahrady, parky, zrcadlové bludiště nebo lanová dráha na Petřín. Výhled na staré město, na Smíchov, Letnou, Vítkov nebo až na jih města a dále. Každým rokem rozhlednu navštíví několik desítek tisíc lidí.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.