Jeseníky

Technické unikáty v Jeseníkách

By: ufoncz

Technické unikáty v Jeseníkách

Ačkoliv se nám to mnohdy nelíbí, tak se celý život musíme vzdělávat. Vzdělání je krásná, důležitá a dnes už i nezbytná věc, tak proč bychom si to vzdělávání nezpříjemnili? Třeba tím, že se dozvíme něco nového a užitečného při krásném výletu.

Úzkokolejná dráha

Při návštěvě Jeseníku byste určitě neměli zmeškat úzkokolejnou dráhu na Osoblažku, která se pyšní létou tradicí, jelikož se stavěla ještě za doby Rakousko-Uherska. Projet můžete trať mezi Třemešnou ve Slezsku a Osoblahou a vzhledem k tomu, že se stavěla v době, kdy bylo povoleno stavět trať pouze, zda splňuje podmínku, že bude delší než dvacet kilometrů, tak byli stavbaři donuceni trať uměle prodloužit a to tak, že ji doplnili mnoha oblouky. Na cestě minete deset zastávek a můžete se krásně kochat prostředím, protože vlak nepojede rychleji než čtyřicet kilometrů v hodině. Určitě byste si měli na internetu pročíst jízdní řád, abyste nezmeškali jízdu nejstarší úzkokolejkou ve střední Evropě. Jde o krásný a velice vzácný technický unikát.

Historický vodovod

Také byste se neměli vyhnout městu Bruntálu, kde pod Uhlířským vrchem naleznete další unikát. Původně zde bylo deset pramenišť, avšak dnes jsou dochované pouze čtyři. Voda, která se odkud vířila, byla sváděna do štoly a následně do vodovodního systému města Bruntál. Ten unikát je dřevěný vodovod, který vodu od pramenišť vede ke štole. A v okolí také naleznete několik šachet a tři studny.

Vodní nádrž Kružberk

Někdo si řekne „jéjé, vždyť to je jen vodní nádrž, co tam budeme dělat?“ Ale právě vodní nádrž, která se nachází cca tři kilometry od obce Kružberk, je pro Ostravsko velice důležitá, protože ona je zdrojem pitné vody. Takže je zajímavé podívat se na to, jak se s pitnou vodou zachází, co to vlastně pijeme a jak se to dostane až k nám. Kromě toho se na obou březích přehrady nachází zříceniny malých hradů – Medlice a Šternek.

Praděd

Samozřejmě, že nelze zapomenout na technický unikát, kvůli kterému mnozí Jeseníky navštěvují, a tím je jejich nejvyšší hora Praděd. Nahoře uvidíte nejen stavbu, která nabízí pohoštění a vlastní meteorologickou stanici, ale také krásný rozhled, který dosáhne až na Vysoké Tatry či Krkonoše.

Rozhledny

A nelze zapomenout ani na krásné výhledy, které nám nabízí hned několik rozhleden. Za zmínku stojí známa rozhledna Cvilín, která nabízí rozhled nejen na Jeseníky a Beskydy, ale také se můžete pokochat malebným údolím řek Opavy a Opavice. Mezi další patří například rozhledna Ježník či rozhledna Hanse Kudlicha, která se chlubí svou dvoupatrovou vyhlídkou. A v neposlední řadě také rozhledna Velký Rudný, což je národní přírodní památka.

Vzdělávejte se i vy v krásném okolí a poznejte technické unikáty Jeseníku.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *