České Budějovice, Jižní Čechy

Za krásami jižních Čech – druhá část

Druhý den v jižních Čechách, jste-li alespoň trochu zdatní sportovci, lze věnovat poměrně nízkonákladovému výletu na kolech. Jestliže jste si nepřivezli vlastní, nebo svá kola nemáte, lze využít půjčoven, například v Českých Budějovicích. Pro půjčení kol je v některých půjčovnách rezervovat až týden dopředu, v jiných však zapůjčí kolo okamžitě – například ve Vodáckém centru. Cena kola se pohybuje okolo 200 Kč.

Z Českých Budějovic vede velmi pěkná cyklostezka přírodou. Za 10 kilometrů se dostanete k zámku Hluboká v nevelkém městě Hluboká nad Vltavou. Zámek byl v 19. století přestaven kněžnou Eleonorou z barokního zámku na romantický zámek podle vzoru anglického Windsoru.

Přímo pod zámkem je možné poobědvat, nabídka je velmi rozmanitá, vybere si každý. Z Hluboké nad Vltavou je pak možné dále pokračovat po zcela nově vybudované cyklostezce na Purkarec. Stezka vede přírodou, mezi lesy. Podél celé cyklostezky teče řekla Vltava. Stezka z Hluboké nad Vltavou do Purkarce měří 12 kilometrů a je už o něco více náročná, než trasa České Budějovice – Hluboká nad Vltavou, je však zvládnutelná.

Čtyři sta metrů od cyklostezky je k vidění zřícenina hradu Hrádek u Purkarce, také nazývaný Karlův Hrádek. Vedou k němu dvě cesty. Na první z nich lze odbočit o něco dříve, vede lesíkem do kopce. Ti zdatní ji bez větších problémů projedou na kole, méně zdatní by měli z kola spíše sesednout a kopec vyšlapat po vlastních. Druhá cesta ke Karlově Hrádku je využívána spíše při cestě z Purkarce do Hluboké nad Vltavou. Turistický ukazatel vás navede přes louku. Druhá stezka vede z kopce, je to tak jen malá odbočka z asfaltové cyklostezky, na kterou budete, po prohlédnutí si zříceniny, zpátky navedeni.

Hned na začátku Purkarce je velmi hezky přístupný břeh řeky Vltavy s přilehlou lavičkou.

Zbudou-li vám ještě nějaké síly, po návratu do Českých Budějovic si můžete prohlédnout 5 rybníků, které se nachází nedaleko Vodáckého centra.

Třetí část Za krásami jižních Čech bude věnována přímo Českým Budějovicím.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *