Zlínsko

Baťův kanál

Baťův kanál

By: Catface27

Baťův kanál je uměle vystavěná vodní cesta, která vede z Otrokovic do Petrova, případně až do Slovenské Skalice.

Tento kanál byl vybudován v letech 1934-1938 na popud Tomáše Bati. Používal se jak k dopravě nerostných surovin a zboží, tak k dopravě osob. Později se začal využívat i k turistickým účelům.

Dnes má celkovou délku asi 52 kilometrů. Na trase je celkem 8 přístavů, 16 přístavišť, 13 plavebních komor, a 23 mostů, pod kterými jsou vybudovány podchody. Také zde můžeme vidět řadu unikátních technických zařízení, například lanovku pro přetahování člunů, či výklopník uhlí. Kolem Baťova kanálu je vedena cyklostezka, která je dlouhá více než 80 kilometrů.

Cesta po Baťově kanále

Vodní cesta je rozdělena celkem do šesti úseků, z nichž 3 jsou po řece Moravě (27 kilometrů) a 3 po Baťově kanálu (25 kilometrů). První úsek začíná v Bělově a končí v první plavební komoře ve Spytihněvu. Měří 8,96 kilometrů. Druhý úsek pokračuje ze Spytihněvu do plavební komory Staré město. Celková délka druhého úseku je 7,83 kilometrů. Tento úsek je uměle vybudovaný. Třetí úsek vede ze Starého města do Veselí nad Moravou. Tato část je přírodní, po řece Moravě. Je dlouhý 17,993 kilometrů. Z plavební komory Veselí nad Moravou vede uměle vybudovaná vodní cesta až do plavební komory Vronovy I. Má délku 4,829 kilometrů. Pátý úsek, dlouhý pouhých 231 metrů končí v plavební komoře Vronovy II. Poslední úsek vede až do Slovenské Skalice. Je opět uměle vybudovaný, a je dlouhý 12,157 kilometrů.

Baťův kanál je dokonalý tip na výlet. Zde si můžete půjčit loďky na samostatnou projížďku, či se svézt výletní lodí Morava. Také jsou tady pořádány různé akce pro děti i dospělé, nebo doprovodné programy. Dokonce si zde můžete naplánovat i firemní akce nebo školní výlety. Plavit se po řece je možné od června do září. V blízkém okolí Baťova kanálu je také mnoho možností různých ubytování. Také můžete navštívit různá vinařství nedaleko kanálu.

Zkrátka a dobře, pokud vás tento článek zaujal, tak se letos v létě vydejte na plavbu po Baťově kanálu i vy. Určitě si odnesete spoustu nezapomenutelných zážitků a dobrý pocit z krásně stráveného dne.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *