Jižní Čechy, Výlety

Kratochvíle

Kratochvíle

Jedinečnou a obdivuhodnou renesanční stavbou v jižních Čechách je dozajista státní zámek Kratochvíle. Lovecký letohrádek leží přibližně 2 kilometry od Netolic. Postaven byl vedle původní tvrze, kterou v 16. století přestavil a rozšířil slavný budovatel jihočeských rybníků Jakub Krčín z Jelčan. Kolem roku 1580 s ním směnil dvůr Vilém z Rožmberka, jehož rozhodnutí bylo takové, že vedle původní tvrze vystaví letní sídlo po vzoru úchvatných venkovských italských vil.

Zamek Kratochvile 2
Henk-Jan van der Klis / Foter

Ke stavbě pozval stavitele Baltazara Maggiho z Arogna. Ve svých návrzích rozvrhl zámek do obdélníku s ohradní zdí, prostoupenou na třech stranách domky. Patrovou vilu zasadil do přední části překrásné rozlehlé zahrady a obehnal ji samostatně ohrazeným vodním příkopem. Na západě je vstupní trakt zakončen zahradním domkem a na východní roh ohradní zdi ho zakončuje kostelík, který je zasvěcený Panně Marii. Vnitřní malby ztvárnil Georg Widman z Braunschweigu, jehož skvělá práce je zaznamenána i na výzdobě na zámku v Telči. První patro a kostelík zvelebil Ital Antonio Melany a to jeho bohatou štukovou výzdobou. V dávných dobách zde byla obrovská a velkorysá obora, která patřila k největším v Čechách a proto jí za oběť padlo několik vesnic. Velmi často a rád se zde stavoval Vilémův bratr Petr Vok z Rožmberka, za jehož vlády se zde chovali hřebci a velbloudi. Poté vlastnictví Kratochvíle šla z rukou Rudolfa II. do rukou Ferdinanda II, který ji daroval Oldřichu Eggenberkovi, načež se dostala do vlastnictví Schwarzenberků.

Na začátku 80. let byla na Kratochvíli umístěna také expozice Krátkého filmu Praha. V prostorách zámku se tak návštěvníkům ukazuje český, ploškový a loutkový film. Výstavná původní díla jsou zde například od V. Čtvrtka, J. Trnky nebo K. Zemana. Dodnes je komplex tvořen řadou alejí, lesů, luk a rybníků. Zdejší prohlídky nabízí pohled na zrekonstruované renesanční interiéry vily. Pokoje jsou zařízené nábytkem, který má připomenout dobu prvních vlastníků domu – Viléma z Rožmberka a Petra Voka.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *