Krkonoše

Krkonoše

Krkonoše

Naše nejvyšší, ale i nejnavštěvovanější a tudíž i nejoblíbenější hory v České republice na hranicích s Polskem se nazývají Krkonoše. Rozkládají se tedy v severovýchodních Čechách. Celé pohoří Krkonoš je rozdělené ve směru západ – východ jako jeho hlavní hřbety – Hraniční pak vnitřní neboli Český hřbet, který se skládá z vrcholů Plešivce, Lysé hory, Kotle, Kozími hřbety a končí Luční a Studniční horou.

P1070517
Kommissar Zufall / Foter

Pravý krkonošský turismus se začal rozvíjet až koncem 18. století. Začala výstavba nové a mnohem lépe vybudované komunikace, která umožňovala turistům mnohem lepší přístup do hor. Vše však muselo probíhat klidně a bez větších zásahů do přírody. Cílem bylo zachování přírodních a kulturních hodnot v co nejméně narušeném stavu. Dnes tedy není přístupnost překážkou. Návštěvu zde nemusejí vynechávat ani méně zdatní jedinci. Za svou krásu a přírodní bohatství byly roku 1992 zařazeny Krkonoše na seznam rezervací UNESCO. Staly se tak jedním z nejhezčích národních parků v republice.

Přímo z několika horských středisek vedou lanovky na Čertovu horu, Medvědín či Sněžku. V každém ročním období je v Krkonoších co obdivovat. Někomu se zalíbí léto, jiném zas bílá zima. Nalezneme zde zajisté nejvyšší horu České republiky a to horu Sněžku se svými 1602 metry. V Krkonoších se setkáme s mnoha přírodními a specifickými úkazy. Vytvářejí se zde přírodní vodopády či bujná vzácná květena, která je chráněná pro svou výjimečnost. V Krkonoších pramení také spousta významných českých řek. Nejznámější je dozajista Labe, které pramení v nadmořské výšce 1386 metrů na Zlatém návrší. Pramení zde také řeka Úpa a Bílé Labe.

Vedle pramenících řek stojí za zmínku i dvě vodní nádrže Malý a Velký rybník. Jsou přirozenými ledovcovými jezery, která nemají ani trochu stejné rysy jako uměle vytvořené rybníky. Ideální jsou Krkonoše pro pěší turistiku, ale i pro cykloturistiku, která se však soustředí v níže položených místech. Je zde vybudována velká síť tras jak pro vyznavače horských kol, tak pro milovníky pěší turistiky. Opomenout bychom neměli ani mocného vládce Krkonoš Krakonoše, který je nesmazatelně spjat s těmito horami.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *