Most

Most

Na řece Bílina leží v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji statutární město Most. Kvůli těžbě uhlí bylo město v 70. a 80. letech 20. století téměř zničeno. Nejzachovalejší a nejcennější stavbou v Mostě je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl roku 1975 přesunutý na současné místo. Vašim očím jistě neunikne ani zachovalý hrad Hněvín, který stojí na kopci nad městem.

Hrad Hněvín (23)
korom / Foter

Jak už bylo bohužel řečeno, město trpí svou nedávnou historií a doplácí tak na zničení původního starého města. Dnešní nedostatek památek, téměř zničení celé historie, poškozená krajina v okolí nedodává Mostu zrovna krásu. Tyto nedostatky ale nutí současnou generaci k jejich vykompenzování. Turisté do tohoto průmyslového města jezdí především kvůli tomu, aby zjistili, jak se vypořádává s krutou minulostí a jak se znovu obnovuje. Most však nemá jen záporné úsudky. Turisté sem i přesto jezdí kvůli významným českým sportovištím. Těmi jsou dostihový areál Hipodrom, Autodrom a golfové hřiště, které vznikli na důlních výsypkách a odvalech.

Roku 2008 začalo město se zaplavováním budoucího Mosteckého jezera, což by mělo vést ke vzniku významného rekreačního a sportovního místa. U kostela nanebevzetí Panny Marie vzniká sbírka dřevin, která byla doplněna dřevěným kostelem z Rumunska. V plánu je také výstavka MiniMostu, což by bylo město složené z miniatur budov, které byly zbořeny kvůli těžbě uhlí.

Most je navštěvován hlavně kvůli sportovnímu využití. Na místě nádrže Benedikt, která byla kompletně vysušena, vznikl areál pro rodinné koupání, plážový volejbal a míčové hry. Kolem vodních ploch jsou vybudovány dráhy, na kterých často uvidíte cyklisty nebo in – line bruslaře. Poblíž Benediktu se nachází i sportovní komplex Tornádo, který nabízí fitness, squash, stolní tenis, badminton, solárium či saunu. Navštívit se zde také dá Aquadrom, který se pyšní několika bazény, dvěma tobogány, soláriem, saunou a jinými atrakcemi k vodnímu využití. V zadní straně areálu místní hrají často minigolf. Je zde vybudována také vodní nádrž Matylda, kolem které v roce 2009 vznikl další okruh pro in – line bruslaře. Nedaleko nemocnice bylo zrekonstruováno koupaliště Ressl, které nabízí spoustu vodních i sportovních aktivit. Na zdejším letišti umožňuje Aeroklub Most seskok padákem.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *