Teplice

Teplice

V Ústeckém kraji nedaleko Ústí nad Labem se nachází velmi známé lázeňské město Teplice. Rozkládají se v široké kotlině mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Po příjezdu Vás zaujme vysoká Doubravská hora, která je dominantou celého města. Město s 50- ti tisíci obyvateli je proslaveno, jak již bylo řečeno, hlavně lázeňstvím.

Vystavěno je zde několik lázeňských domů. Oblíbené jsou Císařské lázně, které získaly jméno po císaři Franzi Josefovi I. Známé jsou také Sadové lázně spadající pod Lázeňský dům Beethoven. Od roku 1911 zde stojí Kamenné lázně, pod které spadá Jirásek. Dále zde naleznete Nové lázně, Vojenské lázně a Hadí lázně. Máte tedy z čeho vybírat.

Bata shoe shop, Teplice, Czech Republic  2000
sludgegulper / Foter

Co se týče památek, v Teplicích je jich opravdu plno. Nepřeberné množství se zde nachází hlavně kostelů. V dolní části Zámeckého náměstí stojí děkanský kostel Sv. Jana Křtitele. Postaven byl roku 1585 a jeho věž dokončena roku 1645, v které byly zničeny při požáru významné zvony. Načež roku 1659 sem byly dovezeny tři nové vyrobené Mikulášem Löwem. Jeden z nich je v kostele dodnes. Dále se ve věži nachází zvon z roku 1540 a historický z roku 1482 od Hanuše Konváře. Na Zámeckém náměstí stojí ještě kostel Povýšení sv. Kříže, který byl původně kaplí, ale od roku 1950 funguje jako pravoslavný kostel. Vlastní taktéž několik historických zvonů, z nichž jeden je z bochumských oceláren. Kostel Prokopa Holého s mohutnou věží, tvoří další dominantu města. Původně luteránský kostel byl v 90.letech přestavěn na restauraci a dnes je prázdný. V Havlíčkových sadech stojí kaple Povýšení svatého kříže, v Šanovských sadech kostel sv. Alžběty a v Trnovanech kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Mezi teplické památky patří také Zámek. Ten je tvořen rozlehlým komplexem budov s nádvořím otevřeným do zámeckého parku. V 50. letech zde byly nalezeny pozůstatky rmánského kláštera z poloviny 12.století a půdorys trojlodního kostela, který uzavíral čtvercový dvůr. Na západní straně vzniklo roku 1787 divadlo. Dnes se na Zámku vystavují obdivuhodné sochy. Za návštěvu stojí i Zahradní a plesový dům, který zde vznikl v 18.století a dnes je zde v přízemí restaurace. Na Doubravské hoře se nachází také Hrad. Významné Divadlo bratří Čapků zde bylo vystaveno ve 20.století. Navštívit můžete i spoustu soch a pomníků. K vidění je toho spoustu. V Teplicích se dozajista nudit nebudete.

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *