Kempy, Střední Čechy

Slapy

Slapy

Malebná obec Slapy se nachází ve Středočeském kraji nedaleko od hlavního města České republiky – Prahy. Tato nevelká obec s ani ne tisícem obyvatel, je však oblíbená díky svému okolí. Vyhledávaným rekreačním střediskem turistů je hlavně vodní nádrž Slapy. Za účelem regulace toku řeky zde kdysi byla vybudována přehrada, která je dnes součástí Vltavské kaskády. Dnes chrání i před velkými vodami a nachází se asi 30 km od Prahy.

Slapy-Hotel Laguna
Raphael V. Gabbarelli / Foter

Její výška dosahuje 60-ti metrů a délka hráze 260-ti metrů. V přilehlém a úchvatném okolí nádrže se nachází řada kempů, hotelů ale i penzionů. Turisty lákají hlavně přírodní krásy okolí, které pobízejí k nekonečným pěším i cyklistickým výletům. Vašemu oku by zajisté neměla uniknout nejvýznamnější stavební památka Slap, což je bezpochyby kostel svatého Petra a Pavla. Kostel stojí nad malebnou obcí a proto je její dominantou. První zmínka o něm je zaznamenána z roku 1644. Jeho autorem se stal Jan Santini, který byl architektonickým velikánem té doby. Kostel dnes patří k významným barokním kupolovým stavbám. V současné době se v jeho zvonici nacházejí tři zvony. Ten největší je až z roku 1525.

Velmi zajímavou památkou je určitě i tajuplný Zámek Slapy. Turisté však vyhledávají Slapy hlavně kvůli koupání. Je zde využití písečných či travnatých pláží u kempů i koupání mimo tzv. „na divoko“. Vyhlášenými lokalitami jsou Nová Rabyně, jejíž autocamp nabízí travnatou pláž s klidným a pozvolným vstupem do vody. Využít zde můžete půjčovnu lodiček a šlapadel. Děti zde milují hřiště s velkým kolotočem a prolézačkami. Využít sportovních aktivit můžete na beach volejbalovém hřišti, antukovém hřišti a na tenisové pláži.

Pokud jste milovníci krytého koupání, pak zamiřte do Měřína. Využijete zde širokou sportovní a relaxační nabídku Vojenské zotavovny Měřín, kde mají krytý vyhřívaný bazén o velikosti 25 metrů s vodními atrakcemi. I zde je však přírodní koupání na travnaté, místy písčité či štěrkové pláži. Nově zrekonstruované sociální zařízení s pravidelnou údržbou naleznete v Nové Živohošti. Dále jsou zde vyhlášená koupaliště – Stará Živohošť, Kobylníky, Županovice, Nebřich, Cholín nebo Roviště.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *