Mariánské Lázně

Poznejte krásy Čech a vydejte se do Mariánských Lázní

Léto je v plném proudu, každý z nás se snaží aspoň na pár dnů opustit domov a vydat se za krásami jiných míst. Nechce se vám za hranice, raději poznáváte krásy Čech? Pak musíte navštívit i Mariánské Lázně.

Západní Čechy jsou krásné

Spolu s Františkovými Lázněmi a Karlovými Vary tvoří Mariánské lázně proslulý západočeský lázeňský trojúhelník. Z vyjmenovaných lázní jsou Mariánské Lázně ty nejmladší, na kráse ani oblibě jim to ale nijak neubírá. Naopak.

Je až s podivem, že tam, kde ještě před několika desítkami let byl nehostinný prales a bažina, dnes stojí elegantní hotely, procházet se můžeme nádhernými parky a za návštěvu rozhodně stojí i zdejší lázeňská kolonáda. Její dominantou je proslulá Zpívající fontána, kterou by aspoň jednou za život měl každý vidět a slyšet.

Své o tom ví i mnoho slavných osobností, které se sem opakovaně a rády vracely. Když se sem vydáte, zařadíte se na seznam hostů, na kterém nechybí ani taková jména jako Fryderyk Chopin, J. W. Goethe, Edward VII., Dr. Edvard Beneš, Antonín Dvořák, Ema Destinová, Alfred Nobel a další.

Co v Mariánských Lázních stojí za návštěvu?

Procházky po kolonádě s pohárkem na minerální prameny v jedné ruce a lázeňskou oplatkou v ruce druhé, to je asi samozřejmostí. Vývěrů minerálních vod tu najdete víc než sto, všechny prameny jsou studené. V prostředí lázeňského parku vyvěrá třeba Ferdinandův pramen, v kouzelném parku za divadlem zase vyvěrá Lesní pramen. No a procházka k Ambrožovým pramenům, to je taky pohádka. No ale co dál?

Když se nasytíte pramenů, poslechnete si fontánu a nebudete mít chuť ani na další oplatku, můžete se vydat na další krásná místa.

Tip číslo jedna: Rozhlédněte se po okolí

Mariánské Lázně jsou zasazené do jedinečné přírody Slavkovského lesa, od roku 2021 jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO, patří mezi Slavná lázeňská města Evropy. Abyste mohli obdivovat nejen město, ale i okolí, můžete se vypravit na jednu ze zdejších rozhleden nebo vyhlídek.

Najdete jich tu hned několik, vydat se můžete na rozhlednu Hamelika, Mesceryho vyhlídku, vyhlídku královny Karoly, nebo třeba rozhlednu na panském vrchu.

Tip číslo dva: Boheminium

Na východním okraji Mariánských Lázní se v nadmořské výšce asi 750 metrů, nachází naučně-poznávací park miniatur Boheminium. Dojít sem můžete pěšky, dojet autem, nebo se svézt kabinkovou lanovkou. Odměnou vám bude víc než 70 modelů významných pamětihodností z celé naší republiky na jednom místě.

Tip číslo tři: Naučná stezka Geologický park

Rádi se pěkně projdete a dozvíte něco o geologické stavbě a rostlinných společenstvech Slavkovského lesa? Pak si nesmíte nechat ujít návštěvu 1,5 km dlouhé stezky s 24 informačními tabulemi, která začíná i končí v lesoparku nad městským muzeem.

Tip číslo čtyři: Osada Kladská

Asi 8 km od Mariánských Lázní se nachází malebná osada ve stylu švýcarských horských chat Kladská. Okolo rybníka stejného jména vede naučná stezka plná přírodních zajímavostí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *