Brněnsko, Brno, Jižní Morava, Morava

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada

Na divoké řece Svratce se tyčí mohutný velikán nazývaná Brněnská přehrada. Podle zatopeného údolí s obcí Kníničky se občas nazývá také jako Kníničská přehrada. Dříve byl její účel takový, že zásobovala vodou celé Brno. Dnes se využívá především k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie.

IMG_2444
kadel / Foter

Samotná výstavba se uskutečnila v letech 1936 – 1940. Zatopené plochy je zde 259 ha. Přehrada dosahuje výšky 7,14 metrů a šířky 120 metrů. I Brněnská přehrada jen tak tak unikla svému zániku. Na konci druhé světové války byla ustupujícím německým vojskem zaminována a na hrázi byl umístěn sud s trinitrotoluenem. Také do domku hrázného Šikuly byly umístěny kulomety. Šikula se svými lidmi byl ukrytý ve strojovně elektrárny a včas konvoj Rudé armády varovali. Šikula byl však postřelen a na jeho počest je na hrázi umístěná jeho plaketa.

Brněnská přehrada je oblíbeným místem rekreace místních obyvatelů i návštěvníků. Její břehy jsou lemovány bohatými a rozlehlými lesy. Z levé strany břehu je vidět Obora a na pravém břehu Podkomorské lesy. Místní krajina nabízí příležitosti nejen ke koupání, vodním hrátkám či vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice. Již je zde možnost koupání se v nádrži v obdobní celého léta. Boj se sinicemi byl úspěšný a nebezpečí, které hrozilo hodně let, je pryč.

Častým cílem turistů je často také hrad Veveří, který se rozprostírá na skále nedaleko Veverské Bítýšky nad soutokem Svratky a potoka Veverky. Veveří zaujímá podstatně velkou část území a proto je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů. Byl zde založen zřejmě již ve 13. století. Jeho předchůdcem byl dvorec ve vlastnictví Přemyslovců, z něhož se dodnes zachoval jen románský kostelík Nanebevzetí Panny Marie. Bohužel po druhé světové válce hrad utrpěl mnoho ran a jeho postupná obnova bude trvat ještě mnoho let. U hradu byl vybudován také most přes přehradu pro chodce i pro cyklisty.

Na hladině bystrcké části přehrady se každoročně koná úchvatná a všemi obdivovaná mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Ty bývají sladěny s hudebním doprovodem. Obdivuhodné ohňostroje o asi 20-ti minutové délce bývají odpalovány z Brněnské přehrady, nesoutěžní preludium z Denisových sadů na Petrově a závěrečné grand finále z hradu Špilberku.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *