Úterý, 21 března, 2023

Nové články

Břeclav

Břeclav

Břeclav je krásným okresním městem v Jihomoravském kraji. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou ve městě nebo jen navštívit tento kraj na jeden den, určitě se nebudete nudit a prožijete skvělé chvilky. Břeclav bychom hledali 52 kilometrů od města Brna. Leží na řece Dyji. Okolí je tak krásné a naprosto kouzelné. O její skvělé poloze vypovídá také blízkost hranic s Rakouskem a Slovenskem.

Station
smtk / Foter

Břeclav je tak skvělým místem pro ubytování, pokud chcete poznat i krásy zahraničních zemí. V roce 2011 Břeclav pamatuje 25 tisíc obyvatel. Břeclav je nejen krásným městem, je velice významnou železniční křižovatkou.

Břeclav začala být osidlována už v dávných dobách. V těchto místek představuje téměř nejstarší osídlenou část Jihomoravského kraje. Několik lokalit Břeclavi, jak jsou dnes zapsány v katastru, byli osidlovány už v pravěku, z toho nejznámější lokalitou je Pohansko. Pohansko bylo velice důležitým velkomoravským hradiskem. V 10. století však bylo opuštěno.

Břeclav byla nejspíše pojmenována po knížeti Břetislavovi I.. Ten zde založil pohraniční hrad, který podle něj nesl název Břeclav. Založen byl v 1.polovině 11.století. Hrad Břeclav se brzy stal velice významným správním centrem celé Moravy. Poté, ve 13.století získala hrad Břeclav královna Konstancie, která nechala k hradu přistavět mohutnou kamennou věž. Po roku 1426 místo osidlovali hustité.

V 15. století pak nedaleké stejnojmenné městečko Břeclav zničily války. Obyvatelé se tak přesunuli na bezpečnější místo, tedy do blízkosti hradu. Založili zde nové město, které je dnešní centrum Břeclavi. Nová lokalita nese název Nová Břeclav, ta stará zase Stará Břeclav. Od té doby hrad vlastnilo více rodů. Hrad byl za jejich vlastnictví přestavěn na renesanční zámek.

Velice významným mezníkem v dobách města Břeclavi je 6. června 1839. Tehdy přijel do Břeclavi první vlak. Založení železnice, o kterou se zasloužil císař Ferdinand, bylo pro Břeclav naprostým průlomem a město se začalo ekonomicky a průmyslově rozvíjet. Industrializace výrazně napomohla k rozkvětu města. Břeclav se tak stala nejen místem s chemickým, potravinářským a strojním průmyslem, ale také se stala Břeclav roku 1850 sídlem okresního soudu.

Pro milovníky pamětihodností a historie je Břeclav jako dělaná. Můžete navštívit mnoho pamětihodností, kterými jsou například renesanční zámek, farní kostel sv. Václava, synagogu, kapli sv. Cyrila a Metoděje a mnoho dalších.

Nové články

Nepřehlédněte