jeseniky
Jeseníky

Jeseník, Jeseníky

Jeseník, Jeseníky

Vydejme se na krátkou procházku po nejvýznamnějších památkách Jesenicka. Jeseníky jsou často opomíjenou oblastí v České republice, ale rozhodně mají co nabídnout. Zejména horská příroda, místní lázně, památky na rýžování zlata, ale i neblahé čarodějnické procesy. Zkusme si projít aspoň pár nejzajímavějších tipů pro toulky po Jesenicku, ležící na severovýchodním cípu ČR. Většinu oblastí tvoří hory, Hrubý a Nízký Jeseník, ale i plošiny směrem na Polsko.

Jeseník

Centrem celého Jesenicka je samotné město Jeseník. Toto nevelké město (cca 13000 obyvatel) má rozhodně co nabídnout. Mezi nejzajímavější památky patří Katovna, kde však nikdy žádný kat nesídlil. Dále pak Vodní tvrz (z 15. století), dnes v něm sídlí regionální vlastivědné muzeum Jesenicka. Nyní je hlavní Masarykovo náměstí nově rekonstruováno a radnice letos oslavila 300 let existence. V Jeseníku najdeme vše, co k městu patří. Parky, sportovní vyžití, obchodní centrum, nemocnici a mnohé další. Však nejvíce je Jeseník známý tím, že zde Vincenz Priessnitz založil první vodoléčebný ústav na světě, lázně Grafenberg, dnes Jeseník-lázně patřící k městu. Priessnitz má v lázních spoustu soch a pomníčků. Muzikantská stezka je zase lázeňskou stezkou. První zmínka o Jeseníku se datuje do roku 1267. Vynikající předností je poloha Jeseníku v okolí jesenických hor. Je to menší město, ale rozhodně se neustále rozvíjí v souvislosti s tradicemi i současností.

Jeseniky

Obr. Vodní tvrz, dnes regionální muzeum…

Další vybrané zajímavosti na Jesenicku

Nyní kromě samotného města Jeseník představíme některé vybrané památky a zajímavosti Jesenicka.

  1. lázně Lipová-lázně Johanna Schrotha zaměřené na kožní choroby
  2. mechová jezírka na Rejvízu a unikátní Noskova chata s ručně vyřezanými židlemi štamgastů
  3. zámek v Javorníku z r. 1348 se stálou expozicí kuřáckých potřeb
  4. jeskyně Na Špičáku poblíž Supíkovic, nejstarší doložené jeskyně ve střední Evropě (z roku 1430)
  5. zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách a zříceniny hradů Leuchtenštejn a Edelštejn
  6. Praděd coby nejvyšší hora Jeseníků (1492 m.n.m) s vysílačem

To je pochopitelně jen zlomek památek a zajímavostí, co lze na Jesenicku navštívit. Například další jeskyně jsou v Lipové-lázních, mnoho malých malebných vesniček a osad, přírodní skvosty, jesenické lázeňské prameny a mnohé další.

Jeseniky

Obr. Hlavní budova Priessnitz v jesenických lázních

Na co v Jeseníkách nalákat návštěvníky?

Možností, co zde může návštěvník vidět, je mnoho. Jesenicko těží ze své nádherné přírody, sportovních aktivit (četné množství lyžařských center i běžeckých tratí), cyklostezky, dále pak zatopené lomy. Jesenická historie se také váže ke zpracování žuly (obec Žulová příkladem názvem) a dalších kamenů. Hory, lázně, město Jeseník, historické a přírodní památky – to vše lze u nás na Jesenicku vidět.

Jeseniky

Obr. Pohled na hory Jeseníků

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. says:

    Jako dítě jsem v tomto kraji byl na výletě a jako dospělý jsem v tom to kraji chvíli pracoval. Když člověk chce všude si najde krásná místa jen musí hledat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *