Neděle, 29 ledna, 2023

Nové články

Liberec

Liberec

Liberec krásný, Liberec náš. Město, které je stále více vyhledáváno turisty nejen z České republiky, ale z celého světa. Město s doslova vynikající polohou. Rozkládá se v Severních Čechách, severovýchodně od města Prahy. Jeho krása spočívá také v tom, že leží na úpatí kopců Jizerských hor. Zatímco vrchol Ještěd se tyčí nad městem.

Jeho kulturní vyžití je velice bohaté. Nejen přímo ve městě, ale také v okolí je mnoho míst, které opravdu stojí za to je navštívit. Několik rozhleden Vám dovolí si užít krásné rozhledy po kouzelné severočeské krajině. Mnoho turistických stezek, jejímž cílem je většinou Ještěd, zase turistům pomůže nahlédnout do krásné, rukou nedotčené přírody Jizerských hor.

Nachts auf dem Gipfel
Eldersign / Foter

Historie osady sahá až do roku 1352. Z tohoto roku je první dochovaná zmínka o osadě, která sloužila jako odpočinek pro obchodníky. Cesta před vrcholky Jizerských hor byla příliš obtížná. Proto bylo založeno město Liberec. Během 15. a první polovině 16. století se osada postupně měnila na poddanské městečko. Tento fakt poté roku 1577 potvrdil sám císař Rudolf II. Koncem 16. století ve městě začaly vznikat první kamenné stavby. Ty na dlouhou dobu určily jistý ráz města. V dalších stoletích se Liberec dále velice rychle vyvíjel. Jeho centrum bylo zastavěno klasicistními domy, které dodnes centrum zdobí. Liberec také zaznamenal obrovský vývoj v textilním průmyslu nebo v průmyslové architektuře. Ve své době býval Liberec 2. největším městem České republiky, samozřejmě hned po Praze.

Pokud se rozhodnete pro dovolenou do Liberce, můžete se těšit nejen na spoustu památek, ale i na moderní kulturní vyžití. Poloha Liberce také umožňuje velice bohatý sportovní program. Nejoblíbenějším sportem je lyžování, turistika a cykloturistika. V okolí je mnoho vyznačených tras, které jsou všem přístupné. Velice známý je Ještědský skokanský areál, který je vybaven dvěma svými skokanskými můstky. Areál také hostil několik mistrovství.

Liberec jako město nabízí mnoho typu k výletům. V Liberci můžete navštívit nejen se svými dětmi, ale s celou rodinou – Zoo Liberec. Zoologická zahrada, která se řadí mezi nejkrásnější v České republice, určitě patří na seznam Vašich výletů. Dalším typem je například liberecký aquapark, který navštěvují turisté z celé České republiky. Stal se velice oblíbeným a město je na něj patřičně pyšné.

Nové články

Nepřehlédněte