Kam na výlet s dětmi či bez dětí? – 3. díl

Kraj ÚSTECKÝ

V první řadě zmíním Národní park České Švýcarsko, který patří do čtveřice všech, které se u nás v Česku nacházejí. Nejdůležitějším bodem ochrany jsou zde unikátní pískovcové útvary. Neznámá není ani Pravčická brána nebo Milešovka, která je nejvyšší horou Českého středohoří. Pokud se budete chtít rozhlédnout po kraji, vyrazte na Mariinu vyhlídku nacházející se ve výšce téměř 500 metrů nad hladinou moře. Barokní zámek Krásný dvůr stojí za vaši návštěvu také. A nakonec je tu Ústecká Zoologická zahrada, kde se jistě nebude nudit jediný člen vaší výpravy.

Kraj JIHOMORAVSKÝ

Kraj jak je z názvu zřejmé, se nachází na Moravě. Pokud budete mít chvilku a máte v oblibě víno, rozhodně si vyberte jeden ze sklípků, kterých je tu mnoho, a poddejte se degustaci toho, co je jen možné. Nebudete litovat, protože moravské víno je jednoduše vynikající a to každý ví. Toto místo je převážně domovem pro mnoho krásných katedrál a jiných staveb. Nejznámější bude pravděpodobně vila Tugendhat, která svou nadčasovostí láká nejednoho zvědavce. Kraj je i domovem mnoha klášterů a kostelů, jež není ani možno vyjmenovat. Historiky a nejenom je budou nepochybně zajímat hrady Veveří a Špilberk. Když se budete chtít vydat do podzemí, což může být příjemným ochlazením zejména v letním období, navštivte Punkevní jeskyně a Propast Macocha v Moravském krasu. I zde se nachází jeden z Národních parků a to Podyjí. A nakonec vás může zaujmout Brněnská kostnice, galerie či muzeum.

Kraj OLOMOUCKÝ

V centru tohoto kraje, tedy v Olomouci je povinnou zastávkou Sloup Nejsvětější trojice jež byl stavěn ke slávě Boží, a to již v první polovině osmnáctém století. Stejně tak v Olomouci můžete dále vidět Katedrálu svatého Václava nebo zajímavý Červený kostel. Pro technické typy by mohla být velkým lákadlem přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, kde se vám dostane i poutavého výkladu a to o její funkci i vzniku. Patří mezi divy České republiky, takže pospíchejte ať o takovou podívanou nepřijdete. V Jeseníku na vás čeká také jeskyně na Špičáku nebo vodní tvrz. A co vás teprve bude zajímat, pokud milujete Olomoucké tvarůžky? No přeci muzeum jejich výroby nedaleko Mohelnice.

Kraj ZLÍNSKÝ

Při zmínce tohoto kraje se musí každému vybavit Baťovy závody a výroba bot. Právě proto bychom naší výpravu měli započít v Baťově muzeu ve Zlíně, které nám řekne více. Hned potom bude následovat královský hrad Buchlov či zámek Buchlovice. Pokud ani potom nebudete mít dostatek z tohoto kraje, nabídne vám mnoho také Arcibiskupský zámek Kroměříž. Skanzen Rožnov pod Radhoštěm s valašským muzeem v přírodě je ideálním adeptem pro rodinný výlet.

Kraj MORAVSKOSLEZSKÝ

V Moravskoslezském kraji jistě vyrazíme do Beskyd a to přímo na Lysou horu. Nejenom že je to nejvyšší vrchol Beskyd ale také mnohdy nazývána jako jejich královna. Na jejím vrcholu můžete nalézt pamětní desky, které nám připomínají ty, co zahynuli při okupaci. Další výšlap si potom udělejte na Praděd, jen nemusím představovat. Na závěr potom odpočinková prohlídka hradu Sovinec nebo Katedrály Božského spasitele.

 

Doufám, že již balíte a chystáte se poznávat krásy naší republiky!

Booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *