Východní Čechy

Orlické hory – tam, kde si každý přijde na své

Orlické hory – tam, kde si každý přijde na své

Každý z nás si pod pojmem dovolená vybaví něco jiného. Někdo rád brázdí turistické trasy, ať už na kole či pěšky. Jiní raději zkoumají a obdivují přírodu. Mnohé zase zajímají lidské výtvory – architektonické, kulturní historické. Nebo snad preferujete zimní dovolenou, ať na lyžích či snowboardu? Chcete-li vše skloubit dohromady, zavítejte do Orlických hor.

Kilometry cest, na kterých se neztratíte

Přítel sportovec
jzollich / Foter

Pro vášnivé turisty, kteří neholdují last-minute dovoleným v zahraničí, skrývají Orlické hory kilometry perfektně značených stezek. A stejně tak pro cyklisty. Rozhodně byste měli navštívit Masarykovu chatu na Šerlichu, přímo na hřebeni Orlických hor. Odtud se pak můžete vydat obdivovat další místa – přírodní rezervaci Bukačka, Šerlišský mlýn či Velkou Deštnou, nejvyšší vrch Orlických hor.

Neprohloupíte, ani když se vydáte na kole či pěšky Louisiným údolím nebo stezkou podél Zlatého potoka. Ať už půjdete, popřípadě pojedete kamkoliv, čeká vás malebná příroda plná unikátní fauny a flóry.

V létě Rozkošné koupání, v zimě zasněžené svahy

Ne každý si na dovolené užívá procházky a projížďky po horách. Přehrada Rozkoš poblíž České Skalice (cirka 10 kilometrů od Náchoda) poslouží k odreagování milovníkům vodních radovánek nebo rybářům. 76 milionů krychlových vody k tomu přímo vyzívá!

V zimě nabízí Orlické hory svým návštěvníkům spoustu lyžařských středisek – mezi nejznámější patří Rokytnice, Říčky, Deštné a Olešnice. Ani běžkaři nepřijdou zkrátka, udržovaných stop je víc než dost. Mnohé z nich kopírují turistické trasy, takže na vlastní kůži můžete porovnat letní a zimní krásy Orlických hor.

Architektonická rozmanitost – od kostelů po bunkry

Zámky v Novém Městě nad Metují nebo v Rychnově nad Kněžnou, synagoga v témže městě a přehršle barokních kostelů rozesetých po celém kraji… Není divu, že Orlické hory tak učarovaly spisovateli Aloisu Jiráskovi. A pokud dokážete docenit architektonické zajímavosti, učarují i vám.

V reakci na nástup Adolfa Hitlera k moci začalo budování sítě pohraničního opevnění. V Orlických horách začaly první stavby vyrůstat v roce 1936 a budování zarazil až podpis Mnichovské dohody v roce 1938. Bunkry přežily válku, jenže zůstaly vesměs nevyužité a chátraly. Dnes je ale skupinky nadšenců rekonstruují a vy si je tím pádem můžete prohlédnout – od nejmenších „řopíků“, přes pěchotní sruby (např. Březinka), až po dělostřelecké tvrze jako Hanička nebo Dobrošov.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *