Karlovarsko, Lázně, Západní Čechy

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Asi 25 kilometrů jihovýchodně od Chebu v Karlovarském kraji se nachází slavné město – Mariánské Lázně. Jsou však nejmladší ze západočeských lázeňských měst. Od Mariina pramenu je odvozen slavný název.

Mariánské Lázně jsou pokladnicí minerálních pramenů. Vyvěrá zde na 100 minerálních pramenů, z nichž je využíváno celkem 53. Léčebné účinky byly lidem z okolních vesniček známé již od pradávna. Dnes slouží Mariánské Lázně především k rekreaci. Díky špičkovým odborníkům si zde upevníte zdraví. Vybrat si můžete ze široké nabídky wellness produktů. Ideální podmínky jsou zde i pro sportovní aktivity. Městu nechybí ani krásná příroda a zdravý vzduch.

dsc01550
Ernesto JT / Foter

Vaší pozornosti by neměly ujít ani hrady a výstavní zámky. Dominantou jsou především lázeňské parky. Tyto přenádherné parky právem řadí zahradní město k nejkrásnějším v Evropě. O tyto skvosty se postaral hlavně zahradní architekt Václav Skalník. Proslulou stavbou je Kolonáda Maxima Gorkého, která byla odlita v železárnách Blansko. Na lázeňské promenádě jistě neminete Zpívající fontánu. Ta nabízí velkou vodní podívanou za doprovodu klasické hudby. Nejkrásnější zážitek budete mít za tmy, kdy je fontána úchvatně osvětlena.

V Mariánských Lázních funguje také nejstarší symfonický orchestr v českých zemích – Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Navštívit můžete také Městské muzeum Mariánské Lázně. Budova se nachází v nejstarším domě lázeňského centra postaveném roku 1818. V domě byl hostem i slavný spisovatel Johann Wolfgang Goethe, jehož rekonstrukci pokojů si zde můžete prohlédnout. Expozice je zaměřena hlavně na mariánskolázeňský region s důrazem na lázeňské prameny. Mariánské Lázně byly navštěvovány i mnoha dalšími slavnými osobnostmi, které se postarali o jejich věhlas ve světě. Jako nejslavnější jmenujme slavnou operní pěvkyni Emu Destinovou, rakouského hudebního skladatele Johana Strausse nebo pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafku a mnoho dalších.

Velice známé jsou také tradiční Lázeňské oplatky od Opavie. Pobyt si v Mariánských Lázních můžete osladit křupavými oplatkami. Charakteristické jsou svým kulatým tvarem a lehkostí. Tuto specialitu zde vyrábí již od roku 1856. Nejlépe chutnají čerstvé a teplé.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *