Plzeňsko

Tajemné Břasy

Tajemné Břasy

Obec Břasy by se mohla zdát jen obyčejnou obcí v okrese Rokycany v Plzeňském kraji. Ovšem nemusí tomu tak být. Může vás zde překvapit mnoho věcí. Ať se jedná o rozlohu obce, její uspořádání nebo původ jejího názvu.

Pojďme si nejprve objasnit, odkud pochází označení obce jménem Břasy. Původ bychom měli hledat v lidovém pojmenování. Ve zdejších končinách tak a vlastně i celkově se dříve vřasa, vřasy nebo břasy označoval vřes. Ten právě nahradil mýtiny a pastviny břaského návrší.

Původní místo, kde se obec Břasy nachází, nebylo hodně dlouho vůbec osídleno. Přesto se v okolí obce datuje osídlení lidmi již do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Dokazují to mimo jiné i četné nálezy, které byly převážně v minulém stoleté hojně nalezeny a ukázaly nám tak postup osídlení a způsob žití lidí v těchto oblastech. V dnešní obci byl dříve souvislý pás lesa, kde se vlastně nedalo bydlet. Ještě v roce 1713 zde najdeme les na mapách, a tudíž obec nemá vůbec nějakou dlouhou historii.

Břasy tak označují více obcí. Jde o sdružení obcí Břasy, Stupno, Kříše, Vranovice a Darovou. Přesto první písemná známka o Břasích pochází již z čtrnáctého století, přesněji z roku 1379. Obec se sice nadcházela na místě jako nyní, ale je to určitě důležitý historický milník pro obec. V obci se již době středověku rozvíjel průmysl. Těžilo se zde uhlí. Od roku 1610 se o toto přičinil rod Šternberků. Průmysl zde vzkvétal, byla zde dokonce vysoká pec, kde se vyráběla železná ruda, dále tři olejové huti na kyselinu sírovou. Postupně také přibyla sklárna na tabulové sklo. Dále bychom zde od roku 1926 našli i keramickou továrnu nebo dále výrobu na malířské nátěry a dále.

S obcí Bludov ale souvisí i wellness. V její těsné blízkosti nalezneme velký rekreační areál Darovanský dvůr. Nachází se nedaleko obce a jeho součástí jsou sportoviště, relaxační centrum a další možnosti pro trávení volného času. Patří k největším v naší zemi a součástí je samozřejmě i wellness centrum.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *