Morava, Moravskoslezský kraj

Ostrava

Ostrava

Poblíž polských hranic na severovýchodě České republiky se rozkládá slavné průmyslové město Ostrava. Díky svému počtu obyvatel a rozloze je Ostrava třetím největším městem v České republice a druhým největším na Moravě. Leží také na soutoku čtyř řek – Lučiny, Odry, Opavy a Ostravice.

The New City Hall of Ostrava
SveterCZE / Foter

Ostrava je jak univerzitním, tak průmyslovým městem. Co se týče kultury, Ostrava má čtyři stálá divadla. Jsou to Národní divadlo moravskoslezské, které má dvě scény – Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona, Divadelní společnost Petra Bezruče a Divadlo loutek Ostrava. Během roky zde probíhá spoustu festivalů. Jako příklad si můžeme uvést festival klasické hudby Janáčkův máj, mezinárodní festival Harfové dny Ostrava či hudební festival Colours of Ostrava. Na ostravském území je také řada galerií, například Galerie výtvarného umění. V oblasti kultury Ostrava opravdu nepostává v zadních řadách. Jste-li milovníci výletů, zamiřte zajisté do Dolní oblasti Vítkovice. Národní kulturní památka, která se nachází poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích, zahrnuje veliký průmyslový areál Vítkovských železáren.

Tato památka se skládá dohromady ze tří celků – z černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu. Dolní oblast Vítkovice spadá do seznamu Evropského kulturního dědictví a kandiduje na vstup do seznamu světového dědictví UNESCO. Ostrava také vlastní třetí největší planetárium s hvězdárnou v republice. Bylo založeno roku 1980 a spadá k budově VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Turisty často navštěvovaný je Masarykovo náměstí. Dominuje mu mariánský sloup a socha sv. Floriána z 18. století. Byl zde vybudován do dlažby i novodobý vodotrysk a to v roce 2007.

Často vyhledávaným cílem v Ostravě je Ostravský orloj, který není vůbec podobný těm tradičním. Neobsahuje astronomické hodiny jako ostatní orloje, ale jen symbol hvězdné oblohy a troje dveře, které skrývají šest pohádkových postav – krále, královnu, čerta, anděla a smrtku bojující s kašpárkem. Pohádkový orloj se spouští od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní každou hodinu. Na Výstavišti Černá Louka skrývá Ostrava svět miniatur Miniuni. V areálu se nachází 30 různých budov evropských měst, které se každý rok obměňují. Budovy jsou v měřítku 1:25. Ta nejdůležitější a hlavní expozice je obohacena o výstavu modelů sedmi divů starověkého světa a výstavu katedrál, které jsou v měřítku 1:2000.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *