olomouc-namesti
Morava, Olomoucko

město Olomouc

olomouc-namesti

Olomouc

olomouc-leteckyKrajské město Olomouc je dnes kulturním a vlastně pulzujícím centrem celé Hané. Olomoucký kraj má rozhodně co nabídnout a samotné město je jeho důstojným zástupcem. Samotná Olomouc již od dávných věků patří k nejvýznamnějším městům Moravy a celé blízké oblasti. Město, ve kterém se rozvíjel obchod, psaly se dějiny, ale zároveň se zde historie setkávala s moderní vědou a pokrokem. Toto hospodářské, společenské a kulturní centrum tak nabízí nejen poznání, ale i souhru s pokrokem a modernou.

olomouc-dom-svateho-vaclavaOlomouc je překrásné město a každoročně ji navštíví mnoho desítek tisíc turistů. Velkou zásluhou je určitě zapsání města na seznam památek kulturního dědictví UNESCO. K tomu se dostalo v roce 2000. Pokud jde o konkrétní památku s největší zásluhou, jedná se o sloup Nejsvětější Trojice.

Samotné budování morových sloupů zapříčinil Tridentský koncil. Ten vlastně určil směr a nejvýraznější rysy baroka. Jako vzor morových sloupů je uváděn sloup na Piazza Maria Maggiore v Římě, který byl postaven již v roce 1614. Pro nás zajímavý olomoucký sloup ovšem patří až k té pozdější vlně. Jeho výstavba začala v roce 1716 a definitivně byl dokončen až v roce 1754. Přesto jeho největší odlišností je výzdoba, velikost a ztvárnění. Samotná výška dosahuje 35 metrů. Jeho krásná výzdoba se zasloužila o to, že po celkovém dokončení byli občané města velmi hrdí na to, že jej mají a dalším důvodem byla také jeho výstavba – na jeho zbudování se totiž podíleli pouze a jen olomoučtí obyvatelé. Při jeho vysvěcení se 9. září mimo jiných vzácných hostů zúčastnil také první pár monarchie, tedy císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským.

olomouc-radniceKolem sloupu se točí také pár zajímavostí. Replika zlaté koule je vzpomínka na pruskou armádu. Ta na sloup střílela děly a chtěla jej zničit. Ovšem obyvatelé Olomouce, hrdí na svoje dílo požádali samotného generála, aby na sloup armáda nestřílela. Ten jim kupodivu vyhověl a sloup tak byl dochován. Dále je zajímavé uvést to, že Olomoučtí již jeden morový sloup měli – tedy na Dolním náměstí, ale jelikož se ujala myšlenka vybudování ještě jednoho a honosnějšího, tak vznikl sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomouc patří mezi největší památkové rezervace u nás – je na druhém místě. Samotný sloup je jejím nepřehlédnutelným symbolem a je tedy rozhodně jen dobře, že se samotné město snaží i v současné době ponechat původní ráz centra a tím tedy jenom utužit to, že zapsání do UNESCA byl správný krok.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *