cheb-namesti
Karlovarsko

Cheb

cheb-namestiCheb

Cheb je okresním městem na západě Čech v Karlovarském kraji, které leží na řece Ohři. Žije zde více než 33 tisíc obyvatel. Sousedními městy jsou Aš, Sokolov, Karlovy Vary a Tachov. Vzhledem ke své poloze v blízkosti hranic s Německem patří Cheb k důležitým silničním a železničním uzlům, nejbližším přechodem je Vojtanov.

Pro milovníka historie a památek

První dochovaná zmínka o Chebu pochází již z 11.století. Vzhledem ke své hraniční poloze patřilo město střídavě k Německu a střídavě ke Království českému. A právě tato skutečnost dala Chebu jedno unikum – nachází se zde jediná falc (středověká císařská rezidence) na území ČR. V roce 1180 si ji nechal postavit pro reprezentativní účely slavný německý císař Fridrich I. Barbarossa. Pro obdivovatele staré architektury opravdový bonbónek, přestože se původní stavba dochovala jen částečně. Nejcennější je dvoupatrová románsko-gotická kaple sv. Erharda a Uršuly, která nemá na našem území obdoby.

Středověké centrum Chebu je mimořádně dobře zachované a je tedy právem městskou památkovou rezervací. Turisticky atraktivní je zejména tzv. Špalíček, malebná skupina 11 středověkých kupeckých domů na náměstí rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13.století na místě kramářských bud a masných krámů. Nejkrásnější fotografie z Chebu jsou právě od Špalíčku.

Při návštěvě Chebu určitě nezapomeňte na místní muzeum, neboť právě tudy kráčela historie, byť krvavá. V domě na náměstí /Pachelbelův dům/, kde dnes muzeum sídlí, byl totiž v roce 1634 zavražděn generál Habsburských vojsk mocný Albrecht z Valdštejna. Měl ambice stát se českým králem, jeho život však vyprchal právě v Chebu. Součástí nabízené expozice je i Valdštejnův úmrtní pokoj.

cheb-divadloPro milovníka kultury

Největší kulturní akcí, která se v Chebu koná každoročně od roku 2005, jsou na konci srpna Valdštejnské slavnosti. Během nich se uskuteční mimo jiné příjezd vévody Albrechta z Valdštejna, pochodňový průvod městem a velká večerní slavnost s ohňostrojem.

Pro fanouška sportu

Dlouholetou tradici má v Chebu mezinárodní turnaj ženských reprezentačních celků v házené O štít města Chebu. V dubnu 2011 se konal již 38. ročník a záštitu nad celým podnikem převzal hejtman Karlovarského kraje.

Pro výletníka

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

OSTROH /SEEBERG/

Zachovalý hrad z konce 12.století, později renesančně přestavěn, nabízí několik expozic. V samotném hradním objektu vývoj interiéru a nábytku 19.století, v předhradí ve stodole etnografickou část s lidovým uměním Chebska. Součástí areálu je i věžová roubená sýpka z roku 1717 a brázděná kolna z roku 1809.

WALDSASSEN

Klášterní město, které se nachází pouze několik km na německé straně jihozápadně od Chebu. Tutistickým tahákem je klášter cisterciáckého opatství v barokním slohu. Samotná bazilika byla postavena na konci 17.století a její mimořádnost pramení ze společného působení předních českých, bavorských a italských umělců. Světově proslulý je i knihovní sál s unikátní knihovnou.

cheb-spalicekPro turistu

BISMARCKOVA VĚŽ NA ZELENÉ HOŘE

6 km západně od Chebu stojí na Zelené hoře kamenná rozhledna Bismarckova věž. Byla postavena již v roce 1909 a je jednou ze tří, které na našem území oslavují jméno německého kancléře Otto von Bismarcka. Věž vysoká 18 metrů se ocitla po 2.světové válce v zakázaném hraničním pásmu, chátrala a svého vzkříšení se dočkala až v roce 2005, kdy byla provedena celková rekonstrukce. Z chebského náměstí se až k rozhledně dostanete po zelené TZ a komu se nechce šlapat po svých, může využít cyklotrasu č.2164.

NAUČNÁ STEZKA KOMORNÍ HŮRKA

Komorní hůrka /503 m n.m./ je nejmladší vyhaslá sopka v ČR, kterou najdeme asi 4 km severozápadně od Chebu, přičemž využijeme červené TZ. S historií i současností této neobvyklé lokality seznámí zájemce stejnojmenná naučná stezka, jejíž začátek i konec je v Komorním Dvoře. Délka vzdělávací trasy je 1 km a na 5 zastávkách se např. dozvíme, že zde v letech 1808-22 prováděl průzkum německý básník a amatérský mineralog J.W.Goethe. Právě z jeho podnětu nechal hrabě Kašpar Šternberk vykopat štolu, která prokázala sopečný původ návrší. Chcete-li tedy nahlédnout do nitra sopky, neváhejte a vypravte se na Komorní hůrku!

MARIA LORETO STARÝ HROZŇATOV

Zrekonstruovaná loretánská kaple, jejíž podoba je odvozena od Svaté chýše v italském Loretu. Byla postavena v letech 1664-89 chebskými jezuity zároveň s křížovou cestou. Postupem času se stala významným poutním místem. Areál lorety leží asi 8 km jižně od Chebu a je volně přístupný od května do října denně. Naším hlavním spojencem bude červená TZ.

Pro cykloturistu

Okolí Chebu je cyklostezkami doslova protkáno, navíc je dobře propracována jejich návaznost na území našich německých sousedů.

Pro plavce

Pro milovníky koupání je Cheb a nejbližší okolí doslova rájem. Vodní nádrž Skalka, která byla vybudována na Ohři u západního okraje města v letech 1962-64, slouží především k rekreaci. Vodní plocha má rozlohu 385 ha a hloubka dosahuje až 14 metrů.

Východně od Chebu na řece Odravě leží vodní nádrž Jesenice. Svojí rozlohou 746 ha se řadí mezi největší rekreační letoviska Chebska. Přehrada z roku 1960 je ideálním místem pro vodní sporty, okolí láká k výletům pěšky i na kole.

A komu by to nestačilo, může využít plavecký bazén přímo v Chebu, nebo zajet do sousedních Františkových Lázní a jít vyzkoušet atrakce v aquaparku AQUAFORUM.

Pro gurmána

Možností dobře se najíst je v Chebu opravdu hodně, stačí si vybrat!

Pro spáče

Možností kvalitního ubytování je v Chebu opravdu hodně, stačí si vybrat!

Užitečné odkazy:

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *