zamek-cervena-lhota
Jižní Čechy

Zámek Červená Lhota

zamek-cervena-lhotaZámek Červená Lhota

Kdo by neznal jeden z našich nejkrásnějších zámků – tedy zámek Červená Lhota. Zámek, při jehož názvu se hned každému vybaví jeho sytě červená barva, krásný odraz ve vodě, u níž zámek stojí a nádherný park kolem. Zámek známý z mnoha filmů a pohádek a často se objevuje v publikacích prezentujících Českou republiku.

Červená Lhota je renesanční vodní zámek, který je již legendou. Nachází se ve východní části jižních Čech, na severu Jindřichohradecka. Zámek se nachází na malé vyvýšenině – původní skále. Ta byla poté přehrazena a stala se vlastně ostrovem, kde po přehrazení vznikl zámecký rybník a na ostrůvku stojí v současné době zámek. Je tvořen čtyřkřídlou dispozicí, která je umístěna kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem na nádvoří se tyčí věž. Samotná přístupová cesta k zámku a do zámku je dlážděná a vede přes malý kamenný most.

První písemná zmínka o gotické tvrzi na tomto místě se datuje k roku 1465. Po sto letech však byla tvrze přestavena na pohodlnější renesanční zámeček. Byl nazván Nová Lhota. Samotné pojmenování zámku na Červenou Lhotu vychází z pověsti a zámek je tak označován až od počátku sedmnáctého století. Majitelů se na Červené Lhotě vystřídalo mnoho. Také se to podepsalo na samotném zámku. Při střídání majitelů se vždy na zámku upravilo pár věcí jeho celkového vzhledu. Přesto se může pochlubit Červená Lhota tím, že jako jedna z mála nebyla nikdy nějak násilně přestavována. Proto se také mnohokrát objevil v českých filmech a pohádkách – například ve Zlatovlásce.

Přímo červená barva se prý váže k jedné pověsti. Celou vám ji rádi povědí na zámku, ale jako ochutnávku toho, proč tomu tak je, může být to, že krev na zdi zámku vždy vystupuje a proto bylo třeba jej nabarvit na červenou barvu. Poté, co se skvrna krve objeví znovu, musí se proces opakovat. Proč tomu tak je? Jak již bylo řečeno, to vám poutavě řeknou až na zámku a ono tajemné místo rádi ukážou.

cervena-lhota-zamekKolem zámku se nachází krásný park. Je velmi pěkně upravený a z protějšího břehu rybníku se vám zámek jeví i zrcadlově obrácený na vodní hladině – to tak, jak jej často známe z mnoha publikací, fotografií a obrázků, kde je prezentován. Na rybníčku se půjčují lodičky, v parku si můžete zastřílet z kuše, pozorovat sokolnické ukázky nebo shlédnout divadlo od místní divadelní společnosti pro děti.

Jako zajímavost je dobré si uvést nedalekou Deštnou – kdy kdysi bývaly lázně srovnatelné s Karlovy Vary a byla tak pojmenována i limonáda – Deštěnka.

Nestačí-li vám úžasné panorama a pohled z vnějšku, můžete se vydat i na prohlídku exteriéru. Trvá necelou hodinu a dospělí zaplatí 90,-. Děti a důchodci mají samozřejmě slevu, stejně tak rodiny.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *