Bukovec - Lyžování v Jizerských horách

Lyžování v Jizerských horách

Přemýšlíte nad tím, kam se letos vydáte na zimní dovolenou? Pokud rádi lyžujete, doporučujeme Jizerské hory, které nabízí řadu profesionálních sjezdovek, mnoho běžeckých tratí a krásnou zimní přírodu.

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím v České republice. Nabízejí nejen příznivé podmínky pro pěší turistiku, ale i pro zimní sporty. My vám zde představíme pár lyžařských sjezdových areálů, kam se stojí vydat. V tomto článku se však najdou místa i pro milovníky běžek nebo snowboardů.

Pro sjezdové lyžování jsou vhodná lyžařská střediska:

  • Tanvaldský Špičák
  • Bedřichov
  • Severák
  • Ještěd
  • Kořenov

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák je nevětším lyžařským střediskem v Jizerských horách. Leží ve výšce 560 – 800 metrů nad mořem a poskytuje devět sjezdovek různých obtížností, takže si zde vybere opravdu každý. Kromě klasických tratí je zde přítomno také dětské hřiště, které je vybaveno vlastním krátkým vlekem. Na své si tu přijdou také milovníci freestylu na snowboardu či lyžích. Pod lesem je totiž k dispozici snowpark.

Tanvaldský Špičák poskytuje opravdu kvalitní sjezdovky, proto se zde konají i soutěže celoevropského významu.

Ski areál Bedřichov

Jedná se o lyžařský areál, který se nachází v centru Jizerských hor a má kolem 700 – 800 metrů nad mořem. Bedřichov je areálem určeným spíše pro začátečníky nebo rodiny s dětmi, které zde najdou to pravé. Většinu sjezdovek zvládnou i úplní začátečníci, pouze jedna trať je označena červený stupněm obtížnosti. Ostatní devět je pak modrých.

Severák

Severák patří k nejchladnějším místům v Jizerských horách, takže jsou zde zajištěny výborné sněhové podmínky. Středisko Severák je ski areál, který nabízí široké a mírné sjezdové tratě, což ocení především rodiny s dětmi. Zde vás potěší také velké množství dětských lyžařských vleků s různou náročností, nebo dětské výukové hřiště s mnoha atrakcemi, kde se děti učí lyžovat.

Pokud máte ve své rodině snowboardistu, i ten si zde najde své. K dispozici je snowpark Loučkys ojedinělou wood sekcí. Dále je zde také sjezdovka Jih, která jistě potěší náročnější lyžaře. Severák je v blízkosti Jizerské magistrály, takže běžkaři mohou poznávat přírodu v okolí.

Kořenov

Kořenov se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš a nabízí vynikající podmínky jak pro zimní, tak i pro letní rekreaci. Je zde přítomný Alpine Pro Sport areál Rejdice, ve kterém jsou kvalitní sjezdové tratě, dvousedačková lanová dráha, vlek a největší snowpark v ČR – O2 Extra Park. Jsou zde skvělé podmínky pro běžecké lyžování s napojením na lyžařskou magistrálu.

Mezi další lyžařské areály se řadí Ještěd, Černá Říčka, Desná – Parlament, Příchovice, Josefův Důl či Zásada.

Něco pro milovníky běžek

Patříte-li k těm, kteří dávají přednost běžkám před sjezdovkami, pak musíte navštívit Jizerskou magistrálu, která se nachází v centrální části Jizerských hor a patří k nejnavštěvovanějším a nejznámějším areálům pro běh na lyžích v České republice. Jizerská magistrála je známá také pravidelnou strojovou úpravou běžeckých stop. Tyto stopy mají něco přes 180 km a celkem 23 nástupních míst po celých Jizerkách.

Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov a mezi další se řadí např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš nebo Hrabětice. Pokud tedy patříte k milovníkům běžek, Jizerská magistrála jednoznačně stojí za návštěvu. Vybírat můžete z několika základních tras. K nejkrásnějším patří zejména okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Ubytování v Jizerkách

Pokud jste se rozhodli vydat se na zimní dovolenou do Jizerských hor, bude nutné zařídit si také ubytování. Jizerské hory nabízí mnoho kvalitních hotelů, které nabízejí různorodé služby a poskytují pokoje s nádherně malebným výhledem. Jedním z nich je také Sokolovna Polubný – penzion Jizerské hory. Ať už si však vyberete jakékoliv ubytování, vždy ho vybírejte podle lokality, do které se chystáte a také na základě kvality.
Booking.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *