Předzámčí Jevišovice a Starý zámek

Kam na výlet na jižní Moravě? Zkuste to v Jevišovicích. Toto nejmenší město na jižní Moravě nabízí hned dva zámky a nově zrekonstruované Předzámčí.

Starý zámek v Jevišovicích

Starý zámek se nachází na ostrohu nad řekou Jevišovkou. Je spojený zejména se starým jevišovickým rodem Kunštátů a postavou obávaného Suchého Čerta. Na zámku jsou muzejní expozice Moravského zemského muzea, takže se bude rozhodně na co dívat.

Předzámčí Jevišovice

Soubor staveb zvaný jako Předzámčí navazuje na areál Starého zámku. Předzámčí v Jevišovicích prošlo nedávno komplexní rekonstrukcí, jejíž součástí bylo také zřízení muzejní expozice.

Pokud se sem tedy vydáte, těšte se na zajímavosti z historie a etnografie regionu, ale i exponáty věrně zobrazující živou i neživou přírodu Jevišovicka. Velkou část expozice zaujímá archeologická sbírka, která mapuje výskyt několika pravěkých kultur napříč jednotlivými epochami. Na vlastní oči uvidíte exponáty, které Jevišovice proslavily po celé Evropě. Namátkou zmiňme alespoň Venuši z Hlubokých Mašůvek.

Nejmenší návštěvníci určitě ocení podkrovní bludiště, ve kterém si s rodiči užijí spousty legrace.

Nový zámek v Jevišovicích

Nejmenší město na jižní Moravě a hned dva zámky? Je to tak. Nový zámek sice v současnosti slouží jako domov pro seniory, nicméně jeho architektura připomínající windsorský sloh stojí za zhlédnutí. Přístupná je také krásná zámecká zahrada ve stylu anglického parčíku. Obdivovat můžete také soubor dvaadvaceti barokních soch znázorňujících výjevy z antiky.

Byl tu i hrad a v okolí jich bylo hned několik

A to pořád ještě není všechno. V Jevišovicích stával dokonce i hrad. Stál na protějším svahu oproti Starému zámku a byl zničen v době husitských válek, protože to bylo ohnisko husitského odporu na jižní Moravě.

V okolí Jevišovic najdete zříceniny ještě dvou dalších hradů – Bukoviny a Lapikusu. Pokud se k nim vydáte, počítejte s procházkou místními lesy.

Jevišovice nabízí díky Předzámčí nové zážitky

20150831154034Město Jevišovice vybudovalo novou expozici v Předzámčí díky podpoře z fondů Evropské unie v rámci programu ROP Jihovýchod. Díky tomu může město nabídnout turistům nové zajímavosti v rámci svého projektu Předzámčí Jevišovice – Historie a zážitky.

Podrobnosti k turistické nabídce a přehled aktuálního dění naleznete na informačním portále regionu.

Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí

  1. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
    10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu www.jevisovice.info
    26. 8. 2015 Předzámčí – Pivní slavnosti v Jevišovicích
    31. 8. 2015 Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště
Booking.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *