hrad-valdstejn
Český ráj

Hrad Valdštejn

hrad-valdstejnHrad Valdštejn

Valdštejn byl kdysi slovutný hrad (Waldstein znamená Lesní kámen), nyní již pouhá zřícenina. Jeho vznik se datuje do 13. století a je to jeden z nejstarších hradů v Českém ráji. Původně byl Valdštejn rodovým sídlem Valdštejnů, dříve zvaných Markvarticů. Sloužil jim dobře po celých 100 let.

Bohužel však sídlo získali v 15. století Vartenberkové, kteří se neměli příliš v lásce s husity. Ti pod vedením Jana Žižky přitáhli na město Turnov, které dobyli a spolu s ním vyplenili i klášter a hrad Valdštejn.

zricenina-hrad-valdstejnHusité nějaký čas hrad Valdštejn obývali. Často se zde ale měnil majitel a kolem roku 1550 byl při požáru hrad Valdštejn zničen. I přesto, že Valdštejn již nebyl obyvatelný, stal se romantickým poutním místem, které navštěvovali lidé z okolí i z daleka.

Vydáte-li se do Turnova a toužíte po návštěvě dalších pamětihodností, potom je hrad Valdštejn dobrým cílem, který není nijak daleko. Z Turnova jsou to jen 3 km nebo si můžete ušetřit cestu a popojet autem. Potom to bude již jen 1 km dlouhá procházka.

Na Valdštejně byly postupem věků dobudovány např. kamenné schody, kaplička nebo i sousoší a brána s kamenným mostem.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *