Adršpach, Broumov

Přírodní rezervace v České republice

Stále nevíte, kam tento rok vyrazit na dovolenou? Už vás nebaví jezdit stále do zahraničí a chtěli byste zažít něco i tady u nás v České republice? A co takhle přírodní rezervace? Máte jich tady v Česku plno a určitě stojí za to, je navštívit. Pojďme si alespoň některé z nich vyjmenovat a povědět si něco o nich.

Adršpasko-teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpasko-teplické skály se nachází Adršpachy, Teplicemi nad Metují a Jívkou – tedy na východě Čech. Za přírodní rezervaci byly vyhlášeny již v roce 1933. Jeho rozloha činí neuvěřitelných 1771 ha. Mezi jednu ze zajímavosti můžeme určitě považovat to, že se zde v roce 2005 natáčely některé záběry pro film Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

Po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně vytvořily v původně pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – a to skalní města Adršpašské skály a Teplické skály, které jsou od sebe navzájem odděleny hlubokou Vlčí roklí. Jedná se tedy o rozlehlé skalní město budované turonskými pískovci.

Pokud vás moc neláká turistika, jednou z možností, co zde dělat je také na příklad vyzkoušet si horolezectví, neboli pískovcové lezení.

Boubínský prales

Boubínský prales se nachází nedaleko Včelné pod Boubínem a Horní Vltavice v okrese Prachatice. Prohlášen za národní přírodní rezervaci byl již v roce 1858 a to Karlem II. Schwarzenbergem. Jeho rozloha činí něco málo okolo 666 ha. Oblast se také zároveň nachází v CHKO Šumava. Hlavním důvodem ochrany je buko-smrkový porost s vtroušeným klenem, který se nachází v okolí 1360 metrů vysokého vrchu Boubín. Zároveň tvoří Boubínský prales jednu z nejvýznamnějších lesních lokalit v celé Evropě.

Jedná se o přirozené lesní porosty pátého až osmého vegetačního stupně v masivu Boubína s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Oblast rezervace se řadí mezi nejnavštěvovanějším částem oblasti Šumavy. Ročně okolí Boubína navštíví více než sto tisíc turistů. (Z toho až 30 procent tvoří cizinci)

Boubínský zahrnuje jak naučnou stezku, tak i rozhlednu, která je nejvyšší položená rozhledna v ČR.

Božídarské rašeliniště

Božídarské rašeliniště se nachází v okresu Karlovy Vary. Jeho největší rozloha je v Krušných horách. Těžba rašeliny na tomto území probíhala až do druhé světové války. Ochrana přírodního území byla vyhlášena v roce 1965. Jeho rozloha činí přibližně 930 hektarů. Hlavním předmětem ochrany jsou vrchovištní rašeliniště s klečí a smrčinami, dále pak porosty borovice blaty, břízy trpasličí, vřesovišti a loukami. Na tomto území můžeme nalézt například masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou. Nejvyšším bodem Božídarského rašeliniště je Božídarský spičák.

Pro turistiku se zde nachází také i mimo jiné naučná stezka, která je 3,2 kilometrů dlouhá a zahrnuje až dvanáct zastávek.

Přírodní rezervace Bořeň

Bořeň je skalnatý vrch, který leží v Jihomoravském kraji jižně od Bíliny v Českém středohoří – nachází se tedy v Ústeckém kraji. ‘’Roste’’ do vysokých výšek nad údolím řeky Bíliny a ve své spodní části je částečně zarostlý lesem. Samotný vrchol, který však není vysoký více než 530 metrů, tvoří výraznou dominantu jak města Bíliny, tak celého Českého středohoří. Je velice dobře viditelný i ze vzdálených míst. Bývá často srovnáván s Ďáblovou horou ve Wyomingu (Severní Amerika) – jedna kvůli svému chemickému složení horniny a jednak pro svůj podobný charakter krajiny, ve které se nachází.

I tady je kromě turistiky možné provádět horolezectví.

Národní přírodní rezervace Býčí skála

Býčí skála je chráněné území v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Rozkládá se mezi městem Adamov, obcí Křtiny a okresů Blansko a Brno-venkov. Jedná se o poměrně nově vzniklou přírodní rezervaci – vznikla až v roce 2003 sloučením původní národní památky Býčí skála a národní přírodní rezervací Josefovské údolí. Rozkládá se na ploše o rozloze přibližně 180 hektarů.

Jedná se o druhově bohatá přírodní společenstva dubového, bukovo-dubového a bukového vegetačního stupně.

Broumovské stěny

Jedná se o větší pískovcové skalní město, ve kterém místy nalezneme zachované smíšené porosty. Nachází se v Královéhradeckém kraji, je přes 550 ha rozlehlý a vyhlášen byl 5. března 1956.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *