Ratiboř

Babiččino údolí

Krásné údolí, které se táhne od České Skalice podél řeky Úpy k severu, nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička.  Jistě právem patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější místo Východních Čech. Je skutečně nádherné v letním i zimním období. V létě se výborně hodí pro pěší turistiku nebo jízdu na kole. V zimě stačí nasadit běžky a máte před sebou krásný výlet zasněženou krajinou.

Babička Boženy Němcové

Cestou po údolí objevíte známá místa z knížky Babička od Boženy Němcové, jako je Ratibořický zámek, mlýn nebo Staré Bělidlo. Často se zde pořádají rozmanité kulturní akce, které se hlásí k odkazu Babičky. A tak zde můžete potkat oživené postavy z románu – Barunku, pana mlynáře, kněžnu, babičku nebo dokonce slavné čtyřnohé přátele v podání Sultána a Tyrla.

Nesmíme také zapomenout na lovecký pavilón, Panskou hospodu nebo pomník Babičky s vnoučaty od sochaře Otty Gutfreunda z roku 1922.

Za zmínku také stojí Viktorčin splav, u kterého je možné se v parném létě osvěžit. Údolí má i další zajímavosti, o kterých se můžete poučit z informačních tabulí naučné stezky.

Okolí Ratibořic a Babiččina údolí

Česká Skalice

Městečko Česká Skalice je hlavním východiskem do Babiččina údolí. Najdete zde veškeré zázemí pro turisty včetně ubytování, stravování a informačního centra. Také zde se nabízí mnoho zajímavých památek. Určitě se nezapomeňte zastavit v Muzeu Boženy Němcové, v Textilním muzeu nebo v roubené Barunčině škole. Za Vaši pozornost stojí architektonicky unikátní Čerychova vila, kde Václav Havel v roce 2010 natočil svůj první a zároveň poslední film Odcházení. K dalším památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie a Malá fara. Česká Skalice žije mnoha kulturními akcemi. K nejznámějším patří každoročně konané podzimní Jiřinkové slavnosti.

Přehrada Rozkoš

Nedaleko České Skalice v krásném přírodním prostředí leží přehrada Rozkoš.

Jižní část přehrady slouží vodohospodářským účelům a severní část na okraji města je určena pro rekreaci. Rozkoš je ideálním místem k odpočinku a relaxaci, nabízí možnost koupání, rybolovu a vodních sportů. V areálu autokempu jsou velké travnaté plochy, tobogán, dětské brouzdaliště, minigolf apod. Nechybí zde ani kabiny na převléknutí, sociální zařízení a stánky s občerstvením. Na Rozkoši jsou také výborné podmínky pro windsurfing, jachting, kiteboarding a rybaření.

Afrika v srdci Evropy

Velké lákadlo představuje nedaleká zoologická zahrada s unikátním Safari parkem ve Dvoře Králové nad Labem. Jsou tu k vidění různě upravené pavilony pro zvířata od nejrůznějších šelem až po slony, krokodýly nebo třeba hrošíky či roztomilé surikaty. Nezapomenutelný zážitek představuje návštěva zdejšího Safari, při které návštěvník autobusem nebo ve vlastním automobilu projíždí areálem přímo mezi zvířaty úplně stejně jako v Africe. Výjimečná je i zdejší expozice obrazů Zdeňka Buriana, která seznamuje návštěvníky s druhy zvířat dávno vyhynulými a byla prohlášena kulturní památkou.

Nesmíme také zapomenout na samotné historické město Dvůr Králové nad Labem, kde by si z řady zdejších pamětihodností neměl nechat návštěvník ujít Mariánské sousoší na náměstí T. G. Masaryka, mající podobu bohatě zdobené rokokové pyramidy nebo třeba místní kašnu se sochou Záboje, postavou z Rukopisu královédvorského. Z věže kostela sv. Jana Křtitele vysoké 64 metrů je krásný výhled do okolí. Na věži jsou tři funkční zvony a kromě nich zde odbíjí čas novodobý hodinový stroj, který se ozývá každou čtvrthodinu.

Hospital Kuks

Kousek od Dvora Králové leží také jedna z nejvýznamnějších historických staveb tohoto kraje, Hospital Kuks. Ten dal v roce 1704 postavit František Antonín Špork a zároveň s ním nechal na protilehlém návrší břehu Labe postavit také zámek s lázněmi. Bývalo to vyhlášené místo společenského dění a největší rozmach zažívalo hlavně počátkem 18. století. Po Šporkově smrti v roce 1738 a  ničivé povodni o dva roky později však došlo k postupnému úpadku lázní. Poslední ranou však byl velký požár. Zbytky zámku byly v roce 1901 strženy a dnes zde může návštěvník obdivovat pouze kaskádové schodiště.

K nedalekému Hospitalu vede stromořadím jedna z cest, která patří právem k nejhezčím. Dominantou Hospitalu je kostel Nejsvětější Trojice s cyklem nástěnných maleb Tance smrti. Jeho krypta ukrývá hraběcí hrobku s ostatky zástupců rodu Šporků. V areálu najdete největší ucelenou lékárenskou expozici v Evropě a také jednu z nejstarších lékáren U Granátového jablka. Zdejší sklepy ukrývají vyhlášenou galerii vín.

V celém areálu je také unikátní sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna, mistra baroka, jako například sochy Alegorie Ctnosti, Alegorie neřesti či třeba Střídmost. Braunovy sochy nejsou však jen na Kuksu, ale také v lesním komplexu za Kuksem, kde se nachází známý Braunův Betlém, unikátní soubor plastik zasazený ve volné přírodě.

Kuks není jen neživou památkou, jsou zde často pořádány různé kulturní akce, jako třeba festivalové koncerty v kostele Nejsvětější Trojice, které mají neopakovatelnou atmosféru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *