Na cesty

Létání v těhotenství – na co si musíte dát pozor

Letadlem dnes může cestovat doslova každý. Mohou to být i zvířata, děti a samozřejmě také nastávající maminky. Jejich létání má však určitá specifika, na která se společně podíváme. Jsou spojena nejenom s předpisy samotných aerolinek, ale týkají se logicky i bezpečnosti jak maminky, tak samotného dítěte. Kdo tedy může přijet na letiště a zaparkovat? Každá nastávající maminka, která ještě není v osmém měsíci těhotenství. Tato doba je jedním z hlavních limitů, které aerolinky mají.

Je potřeba potvrzení? Někdy ano, někdy ne

Podívejme se také na různá potvrzení, která mohou být vyžadována. Zde je nutné myslet na fakt, že oproti jiným dopravním prostředkům není případná lékařská péče tak dobře dostupná. Zatímco cesta autem na letiště, stejně jako parkování u letiště může maminka zvládnout bez jakýchkoliv komplikací a povolení, u nástupu do letadla již může být problém. Roli zde hraje fáze těhotenství. Pokud se jedné o kratší dobu, než 34. týden, nejsou omezení žádná. Pokud se jedná o týden s číslem 35, nebo jakýkoliv vyšší, je potvrzení lékaře nutné. Ten by měl potvrdit, že je daná žena schopna letu. Roli hraje nejenom zdravotní stav a vše s těhotenstvím spojené, ale i to, o jaký let se jedná. Jinak tomu bude u krátkých letů třeba do Anglie a jinak u letů přes oceán, třeba do USA. Žena, u které je potvrzení vyžadováno, ale sama se jím neprokáže, nemusí být vpuštěna do letadla. Pokud se vás jeho nutnost netýká, je dobré mít s sebou poslední lékařskou zprávu, ze které bude patrné to, v jakém jste týdnu.

Pozor i na polohu při samotném letu

Dlouhé sezení na jednom místě, s minimálním pohybem, nedělá dobře nikomu. Natož těhotným ženám. Ty by si měly dát pozor na to, aby dodržovali několik pokynů, zvláště na dálkových letech. Kromě toho, že by těhotné ženy neměly sedět dlouho ve stejné poloze, by se měly chodit i pravidelně procházet. I když je jedinou možností ulička letadla, je stále lepší trávit v ní pár minut chůzí, než jenom sedět. Důležitá je také nutnost protahování svalstva a kloubů, zvláště u dolních končetin. Mnohdy je personál nápomocný a dovolí těhotné ženě chvíli setrvat ve volnějším prostoru u toalet nebo u dveří do kabiny, kde je prostoru pro možné rozhýbání přece jenom více.

Zohledněte aktuální zdravotní stav

O zdravotním stavu, který souvisí s těhotenstvím, rozhoduje lékař. Problémem ale může být i akutní zdravotní stav, kterému je nutné přizpůsobit řadu věcí. Je nutné vyvarovat se dehydrataci a mít po ruce dostatek nápojů. Ty si lze buď vzít do letadla, nebo je možné si je na palubě také koupit. Stejně tak by těhotná žena neměla zapomínat na dostatek jídla, které jí dodá především sacharidy a tedy i dostatek energie na samotný let. Problémem však může být i strach z létání a s ním související stres. Často jde o stav, který natolik zatěžuje organismus, že by mělo být na zvážení, zda je letadlo správnou volbou dopravy.

Neopomíjejte také správné oblečení

Zapomeňte na jakékoliv módní trendy. Když se oblékáte do letadla, je třeba myslet především na pohodlnost. Dejte si pozor na to, aby se vám vlivem špatných ponožek nebo bot netvořily otoky. Také myslete na možnost udržovat své tělo ve správné teplotě. Ideální je volné prodyšné oblečení z přírodních vláken, které doplňte kouskem něčeho teplejšího – třeba volnější mikinou.

Nebojte se komunikovat

Palubní personál je v letadle k tomu, aby dokázal vyhovět požadavkům samotných pasažérů. Pokud budete cokoliv chtít, nebojte se zavolat si některou z letušek, která zcela určitě velmi ochotně vyhoví vašim požadavkům. I pro ni je prioritou, aby se samotný let uskutečnil bez jakýchkoliv komplikací a větších nebo menších problémů.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *